Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Askerin denetimi sınırda…

Askerin denetimi sınırda…
  • 31.05.2019
  • 530 kez okundu

Milyonlar Beklemede

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Adana’ya geldi. Akar ve komutanların adresi, Suriye sınırından sorumlu 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı oldu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın son Adana ziyareti, Hatay’ın sınır komşusu Suriye kenti İdlib noktasında patlamaya hazır haldeki ‘göç’ bombasının ve beraberinde taşıyacağı risklerin bir karşılığı olarak kabul ediliyor. Zira Şam yönetiminin, 3 hafta önce güneyine kara harekatı başlattığı İdlib’de sıkışan rejim karşıtı muhaliflerden Türkiye’ye bir çağrı geldi. Muhalif grubun lideri Fawaz Hilal (aynı zamanda, terör örgütü El Kaide’nin Suriye uzantısı olarak nitelenen Heyet Tahrir El Şam’ın idari kanadı konumundaki Kurtuluş Hükümeti’nin de başında), Ankara’nın, bölgeyi daha büyük bir saldırıdan koruması gerektiğini söyledi. Hilal, Rusya destekli Suriye hükümeti güçlerinin, kuzeybatıda rejim karşıtı gruplara ait mevzileri delmeleri halinde, Türkiye sınırına doğru ilerleyebileceğini söylerken, mevcut riskin ve olabileceklerin de resmini çizdi.
-GÖÇ DALGASI-
Türkiye, son yıllarda, Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmaların azaltılması amacıyla Rusya ile işbirliği yapıyor. Türkiye’nin amaçlarından biri, sınıra doğru yeni bir mülteci dalgasını engellemek. Türkiye, hali hazırda 3 milyon 600 bin Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Bu rakamın yaklaşık 500 bin kadarı, Hatay’da. Bölgedeki çatışmalar sonucunda göç etmek zorunda kalanların çoğu, sınırda oluşturulan kamplarda, Hatay’a yakın bölgelerde yaşam mücadelesi veriyor.
-ACİL ÇAĞRI-
“Burada (İdlib) bir katliam korkusu yayılmaya çalışılıyor. Bu, ciddi bir nüfus hareketine dönüşüyor. Bu nüfus hareketinin ve katliam korkusunun yol açacağı, tetikleyeceği başka sıkıntılar olacaktır. Bu, sadece bölge ve Türkiye ile de alakalı değil, Avrupa’ya da yansıyacak büyük bir sıkıntı olacaktır. Dünyanın çok hızlı harekete geçmesi gerekiyor.”
Bu sözler, Hatay’ın endişe ile izlediği sınırın ötesine, İdlib’e dair konuşan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’a ait. “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırlarındaki yerleşimlere düzenlenen saldırılara ilişkin konuşan Kınık, “Bölgede bulunan sivillerin kaçabilecek yerleri kalmadı. Dolayısıyla bir taraftan rejimin, diğer taraftan silahlı muhalif grupların arasına sıkışmış bu masum sivillerin uluslararası sistem tarafından korunması gerekiyor” derken, biriken kalabalığın harekete geçmesi durumunda, adresin Türkiye olacağının altını çizdi.
-4,5 MİLYON-
Kınık, İdlib’e sığınmış 4,5 milyon kişinin uluslararası koruma alamadığına işaret ettiği değerlendirmesinde, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İnsanlar burada katliamla karşı karşıya kaldı. Sınırlarımıza yaklaşık yarım milyon insan dayanmış durumda. Bu insanları korumaya gayret ediyoruz. Ramazan günüde, sahur ve iftar vakitlerinde, bayramlık alışveriş yapmak üzereyken çarşı yerlerinde insanlar vuruluyor. Biz, elimizden geldiği kadar, hem Fırat Kalkanı bölgesinde, Halep’in kuzeyinde hem Afrin bölgesinde hem de İdlib’in içerisinde sivillere yönelik desteklerimizi devam ettiriyoruz. Burada bir katliam korkusu yayılmaya çalışılıyor. Bu, ciddi bir nüfus hareketine dönüşüyor. Bu nüfus hareketinin ve katliam korkusunun yol açacağı, tetikleyeceği başka sıkıntılar olacaktır. Bu, sadece bölge ve Türkiye ile de alakalı değil, Avrupa’ya da yansıyacak büyük bir sıkıntı olacaktır. Dünyanın çok hızlı harekete geçmesi gerekiyor bu konuda.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ