Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,38

ASO Tiyatro Topluluğu Gösterisi

ASO Tiyatro Topluluğu Gösterisi
  • 26.06.2019
  • 200 kez okundu

Merak-i bugün…

Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan ASO Tiyatro Topluluğu, “MERAK-İ” adlı Alaturka Komedi sunumu yapıyor. Yazar Moliere’in eserinden uyarlanan, İbrahim Kaşdaş’ın yönetmenliğini üstlendiği oyun, 26 Haziran Çarşamba günü (bugün) sahneleniyor.
Sunumda rol alan oyuncular şu isimlerden oluşuyor:
Oral Çiçek, Osman Biçer, Betül Burcu Demir, İlknur İltizamoğlu, Fethiye Meler, Mehmet Açıkgöz, Meryem Eraslan, Nazmiye Sözalan, Olgun Akpınar, Zeki Biçer, Beyza Öztürk, Mehmet Aksakal, Meltem Arslan, Eda Yılmaz, Başak Gümüşel, Dilber Yeral, M. Mustafa Özbek, Elif Yıldız, Rabia Çakır.
Çarşamba gün saat 20.00’de İl Kültür Merkezi salonunda gerçekleşecek olan sunumda rol üstlenen orkestra elemanları da şunlar:
Necat Nuri Özkan, Metin Şenyaylar, Ali Tutar, İhsan Subaşı.
Oyunun yönetmeni, tanınmış sunucu İbrahim Kaşdaş, iki gün sonraki oyunla ilgili şu mesajı verdi:
“Ve sahne zamanı… Yaklaşık beş aydır büyük bir emekle hazırladığımız, Moliere’in yazdığı, Ahmet Vefik Paşa’nın Osmanlı dönemi uyarlaması olan, farklı rejisi ile ‘Alaturka Komedi’ olarak sahneye taşıdığım ‘Merak-i’ adlı oyun seyircisiyle buluşuyor. Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi bünyesinde öğretmenlere yönelik açtığımız uygulamalı tiyatro kursiyerlerimizle sahneleyeceğimiz oyunumuzu ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.
Yönetmenlik kariyerime yeni bir oyun daha eklemenin hüzünlü, ama gurur verici heyecanını yaşıyorum. Bir çocuk misali emek edip büyüttüğümüz oyunumuz ilk seyircisi ile buluştu. Yeni bir oyun her defasında yeni bir ekip, yeni bir heyecan, yeni keşifler yaşamak ve deneyimlemek demek. Yeni insanlar eğitmek, onları tiyatro sanatı ile buluşturmak ve bu alanda eğitip hayatlarına yeni bir soluk katmak demek. Ama bu da, şu demek oluyor ki, sürekli kendimizi de yenilemek, dolayısı ile de çağa ayak uydurup yenilenmek demek. Zira sanatsız bir yaşam düşünülemez. Çorak bir çöl gibi olurdu hayatımız, sanat olmasaydı. Şahsen, sanatı keşfetmeseydim, çok anlamsız bir hayatım olurdu diye düşünüyorum. Hele ki tiyatro sanatı… Her oyun ayrı bir dünya ve senin hayalinle donanmış, aynı zamanda hayat deneyimlerinle yoğrulmuş ve kendi kurgulamış olduğun bir dünya. Yaşadığımız dünya, ki yok hükmünde, var ile yok arası bir yerde. Ve biz de araftakiler olarak, oynanan oyunların arasında kendimize rol bulma çabası içerisindeyiz. Kimi fakir, kimi zengin, kimi varlık içinde yaşadığını zannedip beyhude hayal dünyasında, kimisi ise yoklukta gerçek mutluluğu yaşayan. Bakalım bizim dünya sahnesinde perdemiz hangi sonla kapanacak…
Her ne ise dostlar… İkinci oyunumuz, izlemek isteyenler için 26 Haziran Çarşamba günü (bugün) saat 20.00’de Kültür Merkezi’nde oyunumuza bekliyoruz. Sanatla kalın.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ