Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Ata Tohumları Geçmişimizdir, Geleceğimizdir

Ata Tohumları Geçmişimizdir, Geleceğimizdir
  • 23.11.2019
  • 662 kez okundu

Milletvekili Şanverdi, ülkemizde ata tohumundan vazgeçildiği iddiasının asılsız olduğuna vurgu yaptı

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, parlamentonun önceki günkü oturumunda kürsüden yaptığı konuşmada, ata tohumlarını gündeme getirdiği, bu tohumlardan vazgeçildiği iddialarının da asılsız olduğunu vurguladı.
Vatandaşa ücretsiz tohum dağıtacağız …
Ata tohumlarının, bu topraklardaki mührümüz, genlerimiz ve markamız, bu topraklardaki geçmişimiz, geleceğimiz olduğunu konuşmasında belirten Milletvekili Şanverdi, şunları dile getirdi: “Ülkemizde ata tohumundan vazgeçildiği iddiası tamamen asılsızdır; bilakis, Hükûmetimiz tarafından ata tohumunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Anadolu’da Mirasımız Ata Tohumu Projesi başlatılmıştır. Bu proje kapsamında vatandaşlarımız tarafından bağışlanan binin üzerinde tohumun genetik ve kimyasal tanımlamaları yapılarak bu tohumlar çoğaltılmaktadır. Bakanlığımız bu tohumları gen bankamızda muhafaza edip çoğaltıyor, fide hâline getirip tekrar toprakla buluşturuyor. Bu kapsamda, 2020 yılında ata tohumunu çoğaltmak isteyen tüm vatandaşlara ata tohumunun ücretsiz olarak verilmesi planlanmaktadır. Yapılan tüm çalışmalar ve yürütülen projeler ata tohumundan vazgeçilmediğini; bilakis, ata tohumuna ne kadar önem verildiğini ortaya koymaktadır.
Tarım ve Orman Bakanlığı ata tohumunun geliştirilmesi, yerel çeşitlerin kayıt altına alınması, üretilmesi ve pazarlanmasına dair Eylül 2019’da bir yönetmelik yayımlamıştır. Geçmişte kişi adına tescil edilen yerel çeşitler artık devlet adına tescil edilecektir. Halktan alınan tohumlar gen bankasında saklanırken artık çeşidin korunması, çoğaltma işlemleri yapılması için Bakanlığımızın ilgili kuruluşlarına verilerek sahada verim ve kalite analizleri yapılabilecektir. Ata tohumu bir yandan geliştirilip yaygınlaştırılırken, diğer yandan nüfus artışı nedeniyle her geçen gün daha fazla insanın gıda ihtiyacını karşılamak zorunda olduğumuz bir gerçektir. Bu nedenle, birim alandan daha fazla verim alınan, hastalık ve zararlılara dayanıklı, raf ömrü yüksek, uzak pazarlara ulaştırılmaya dayanıklı ürün veren çeşitlerle üretim yapılması gerekmektedir.”
Hibrit tohumunun sağlığa zararı yok …
Hibrit yani melez tohumların, aslında doğada var olan ve dünya kurulduğundan bu yana üretilen tohumlar olup insan eliyle teknoloji kullanılarak arzu edilen amaçlara göre ıslah edilmiş tohumlar olduğunu söyleyen Milletvekili Şanverdi, “Hibrit çeşitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması sayesinde elde edilen özellikle belirli hastalıklara mukavim soğuğa veya sıcağa dirençli, erkenci ve geçici yağ oranı yüksek hibritler sayesinde tohum sektörü, özellikle dünyada nüfusun çok hızlı arttığı 20’nci yüzyılda insanların bol ve ucuz gıdaya kavuşmalarını sağlamıştır. Dolayısıyla hibrit tohumlar biyolojik olarak kısır tohum değildir, insan sağlığına zarar verdiğine dair herhangi bir bilimsel veriye ulaşılmamıştır” dedi. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ