Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Emsal Atakan’ın Duruşması 26 Mart’a ertelendi

Emsal Atakan’ın Duruşması 26 Mart’a ertelendi
  • 14.02.2020
  • 885 kez okundu

Hatay Asliye 3. Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonrası konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Bugün, Emsal Atakan’ın yargılandığı bir duruşmaya katıldık. Esasen, burada yargılanan Emsal Atakan değil, düşünce özgürlüğüdür” dedi.

Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan hakkında, “Devletin Askeri ve Emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı” suçlamasıyla açılan davanın duruşması, dün saat 09:00’da, Hatay 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava duruşmasına; Av. Gürkan Korkmaz, Av. Hatice Can, Av. Yusuf Ziya Kuzu, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Gezi eylemlerinde oğlu Ali İsmail Korkmaz yitiren Emel Korkmaz, Ahmet Atakan’ın Ailesi,
Hatay Eğitim Sen, İHD, HDP İl Yönetimi, SYKP, TİP ve Halkevleri katılım sağladı.
-ADALET ARIYORUM-
26 Mart’a ertelenen duruşmanın ardından, Adliye önünde bir basın açıklaması yapan kalabalıkta ilk konuşan isim, hakkında dava açılan Emsal Atakan oldu. Atakan, şunları söyledi:
“7 yılı aşkın, oğlum Ahmet Atakan için adalet talep ederken, oğlumun davasını bile açmadılar, ama benim hakkımda dava açılıyor. Sırf, ‘katillere’ katil dediğim için! Bütün Türkiye’nin gözü önünde, Dilek Doğan’ın evinde nasıl katledildiğini herkes gördü. Katile katil denilmez mi? Benim, kolluk güçlerine ya da askeriyeye her hangi bir kastım yoktur. Ben sadece, katillere katil diyorum. Adalet talep ediyorum. Katiller hesap verecek, bizler değil. Bizler, katledilen çocuklarımız için adalet talep ediyoruz.”
-MÜCADELEYE DEVAM-
Davanın Avukatlarından Hatice Can ise sürece dair şunları söyledi:
“Emniyet güçlerini aşağılama iddiasıyla yargılandığı bir dava için Antakya Adliyesi’ndeyiz. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bir paylaşımla ilgili sanık olarak yargılanmaktadır. Ne yazık ki, konusu, sanığı ‘Emniyet’ güçleri olduğu zaman bir takım vakaların, girdiğimiz davalar, ‘cezasızlıkla’ mücadeleye dönüşür. Kendileri, yaptıkları eylemler konusunda demokratik zeminde, sosyal medyada eleştirildiği zaman ise, bu eleştiriyi yapanlar sanık olarak yargılanmakta. Emsal Atakan’ı hepiniz biliyorsunuz. Oğlu katledilmiş, bu konuda henüz davası açılmamış bir anne ve içi hala yanıyor. Yanımızda Emel Anne de var. Antakya, Gezi döneminde 3 gencini toprağa vermişti. Emel Anne de o analardan. O nedenle biz, bir yönüyle, cezasızlıkla mücadele ediyoruz, o yargılamalarda. Diğer yönüyle, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kalması gerektiğini düşündüğümüz iddialarla da, sanıkları savunmak durumunda kalıyoruz. Ancak bizler;  adalet arayışımız, devletin ‘hukuk devleti’ olması, düşünce ve ifade özgürlüğünün sonuna kadar yaşama geçmesi konusunda mücadelemize devam edeceğiz.”
-ASIL YARGILANAN!-
Aslen Hatay-Samandağlı olan, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise şu saptamada bulundu:
“Bugün, Emsal Atakan’ın yargılandığı bir duruşmaya katıldık. Esasen, burada yargılanan Emsal Atakan değil, düşünce özgürlüğüdür. Burada yargılanan, Gezi’nin yarattığı ruhtur. Burada yargılanmak istenen, Gezi’nin ta kendisidir. Gezi’de yitirdiğimiz kardeşlerimiz, gencecik fidanlarımız, Ahmet Atakan için hala doğru düzgün bir soruşturma dahi başlatılmamışken, Dilek Doğan’ı öldürenler için ‘katil’ diyen Ahmet Atakan’ın annesi burada yargılanıyor. Biz, bu konuda, bütün Gezi Şehitleri Ailelerinin mücadelesinin sonuna kadar yanında olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz, ‘Emsal Atakan yargılanamaz’ diyoruz ve derhal beraatinin karar verilmesini talep ediyoruz.-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ