Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Atatürk Hayatının Her Döneminde Cumhuriyeti Düşündü

Atatürk Hayatının Her Döneminde Cumhuriyeti Düşündü
  • 30.10.2019
  • 596 kez okundu

Prof.Dr. Çolak’tan “Cumhuriyetin Kuruluşu ve Türk Kimliği” konferansı

Bir dönem Mustafa Kemal Üniversitesi’nde de görev alan ve başarılı çalışmalarıyla tanınan Samsun Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çolak, Hatay Büyükşehir etkinliği “Cumhuriyetin Kuruluşu ve Türk Kimliği” konulu konferansta konuşmacı olarak yer aldı.
Büyükşehir Meclis Salonu’nda düzenlenen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, kurum ve STK temsilcileri, Büyükşehir daire başkanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Prof.Dr. Çolak konferansta, cumhuriyet kavramının geçmişteki ve bugünkü ifade biçimini detaylarıyla aktardı.
Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri öğrencilik yıllarından cephedeki savaşlarına kadar hayatının her döneminde cumhuriyeti düşündüğünü ve bu kavramla ilgili kitapları okuduğunu da paylaşan Prof.Dr. Çolak, Atatürk’ün en çok Ziya Gökalp’in Türkçülük fikirlerinden etkilendiğini de sözlerine ekledi. Millet kavramı üzerine de görüş bildiren Prof.Dr. Çolak, bu kavramın Fransız İhtilali ile birlikte değişikliğe uğradığını ifade ederek cumhuriyetin getirdiği en büyük nimetin tüm milletlere aynı hakları tanıması ve bunu yasalarla koruma altına alması olduğunu sözlerine ekledi.
Konferansın son bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken vatan mefhumunu esas aldığını ve cumhuriyetin ilanını bu esas üzerine gerçekleştirdiğini dile getirdi.
Konferansın sonunda katılımcılar Prof. Dr. Mustafa Çolak’a sorular yöneltti. Sorulara içtenlikle yanıt veren Çolak, katılımcılardan büyük alkış aldı. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ