Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Atatürk ve Tayfur Sökmen Silah Arkadaşıydı

Atatürk ve Tayfur Sökmen  Silah Arkadaşıydı
  • 04.03.2020
  • 570 kez okundu

Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e 40.Ölüm Yıldönümünde Anma

Hatay Devleti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 40.yılında, dün İstanbul ve ilimiz Hatay’da törenlerle anıldı. Antakya’da, Valilik bahçesinde düzenlenen törende, eski Cumhurbaşkanı Sökmen’in vefatının 40.yılında, anıtına çelenk sunuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz” dediği Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’i, vefatının 40. yılındaki anma törenine; Vali Rahmi Doğan, Azereycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Antakya ve Defne Kaymakamları, Hatay MKÜ ve İSTE Rektörleri, Antakya ve Defne İlçe Belediye Başkanları, Vali Yardımcıları, Emniyet Müdürü, Alay Komutanı, Kurum Müdürleri, Gaziler, merhum Cumhurbaşkanı takınları, Askerler, Polisler, STK temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.
Törende, Hatay Valiliği adına, merhum Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in anıtına çelenk sunan ve saygı duruşunda bulunan Vali Rahmi Doğan, Tayfur Sökmen’in ölümünün 40. Yıldönümünde, onu ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla yad ettiklerini belirtti ve şunları söyledi:
“Rabbim onlardan razı olsun. Onlar korkmadılar. Onların cesareti, feraseti, kadirşinaslığı, bu toprakları milletimize vatan olarak bıraktı. Bugünler, çok anlamlı günler. 1930’lu yıllarda, Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen ile onun silah arkadaşı hangi mücadeleyi veriyorsa, bugün bu millet de şu anda bu mücadeleyi veriyor. Bu topraklar, çetin topraklar. Bu coğrafyada tutunmanın, bu coğrafyada bin yıldır yaşıyor olmanın elbette ki maliyeti yüksek. Rabbim, Şehitlerimize gani gani rahmet etsin. Geçen hafta içerisinde İdlib’de meydana gelen o talihsiz olayda, 33 Mehmetçiğimiz Şehit oldu. Yüreğimiz yandı, ciğerimiz yandı. Ancak bu vatan için, bu milletin evlatları gözlerini kırpmadan canlarını feda edebilmektedir.”
-Avrupa kapılarında vahşet-
Vali Rahmi Doğan, konuşmasında, Avrupa’da, Yunanistan ile Bulgaristan sınırlarındaki vahşete de dikkat çekti ve şöyle dedi:
“Avrupa kapılarındaki vahşeti, Avrupa kapılarındaki insansızlığın ne olduğunu televizyon ekranlarından görüyorsunuz. Resmi görevliler değil, sivil vatandaşlar, ellerindeki aletlerle Yunanistan’a geçmeye çalışan botları patlatmaya çalışıyorlar. Bu millet, gerçekten büyük bir millet. 2011’den bu tarafa 4 milyon insanla birlikte yaşıyor. Çocukları çocuklarımızla aynı okullarda, aynı sıralarda tedrisat görüyor. Kendileri, aynı hastanelerde bizlerle tedavi görüyor. Aynı sokakları paylaşıyoruz, aynı parklarda birlikte oturuyoruz, ama hiçbirinde böyle bir vahşet görülmemiştir.”
Vali Doğan, bu konuda devamla şöyle dedi:
“Şimdi yapılmak istenen; Türkiye’nin de kaldıramayacağı bir yükü tekrar Türkiye’nin üzerine yıkmak istiyorlar. İdlib’de, malum 4 milyon insan yaşıyor. İdlib, Hatay büyüklüğünde bir şehir. İdlib’deki insanlar, aslında İdlibli değil. Suriye’de muhalefet olan, Esed’e muhalefet gösteren bütün insanlar İdlib’e toplanmıştır. Bu insanlar, şimdi kademe kademe Türkiye sınırına doğru itilmekte. Tabii bu, Türkiye için bir güvenlik sorunu, bir sosyal ve ekonomik sorun oluşturmakta. Elbette ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti de yapılması gerekeni yapacaktır. Eskiden yaptığı gibi, geçmişte yaptığı gibi bugün de yapacak kudreti vardır. İnşallah buradan da bu millet yüzünün akıyla çıkacaktır.”
Sökmen’in torunu Mehmet Mursaloğlu da, Hatay’ın üzerinde emelleri olan dış güçlerin, geçmişte olduğu gibi bozguna uğrayacağını belirterek, “Vatanını cansiperane bir şekilde savunan kahraman Türk Milleti, her zaman olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik ruhu içinde olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu mukaddes vatan toprağı bağrında nice Tayfur Sökmenler doğurmuş ve doğuracaktır” diye konuştu.
Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim de törene katıldı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ