Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

ATSO Mektupları 3 T’ye

ATSO Mektupları 3 T’ye
  • 28.11.2020
  • 470 kez okundu

ATSO; Afrin zeytinyağının iç piyasaya sürülmemesi için “Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TOBB”a birer mektup gönderdi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Afrin’den getirtilen zeytinyağının “Altınözü Zeytinyağı” adıyla iç piyasaya sürtülmesinin önüne geçilmesi için, 2 Bakanlık ile üst kuruluşa birer mektup gönderdi.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin imzasıyla; Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne (TOBB) gönderilen mektuplarda, Afrin zeytinyağının oluşturacağı zararlar anlatıldı.
Başkan Hikmet Çinçin, Afrin bölgesinden “ihracat” kaydıyla gelen zeytinyağının iç piyasaya satılmasının hem fiyatların düşmesine hem de rekabet ortamının ortadan kalkmasına yol açtığını, bu durumun, bölgemizde üretim ve istihdam yaratan çiftçi, tüccar ve üyelerin büyük sıkıntı yaşamasına yol açtığını bildirdi.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin imzalı mektupta şöyle denildi:
“Bilindiği üzere, ilimiz, Türkiye’nin en çok zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan bölgelerinden bir tanesi. Son yıllarda, zeytin ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ve bölge çiftçimiz; dünya standartlarını yakalamak, ürün kalitesini ve çeşitliliğini artırabilmek için birçok yatırım yapmışlardır. Ancak bölgemizde tüm bu yatırımlar yapılırken, Afrin bölgesinden ihracat kaydıyla gelen zeytinyağının iç piyasaya satılması, hem fiyatların düşmesine hem rekabet ortamının ortadan kalkmasına yol açmıştır.
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, her platformda bu konuyu gündeme getirmemize rağmen, henüz konuyla ilgili bir gelişme yaşanmamış olması, bölgemizde üretim ve istihdam yaratan çiftçimizi, tüccarımızı ve üyelerimizi büyük sıkıntı yaşamalarına yol açmaktadır.
Son olarak, Odamız 2.Meslek Komitesi’nin (Zeytin ve Zeytinyağı) almış olduğu karara istinaden, konuyla ilgili hem taleplerimizi hem de çözüm önerilerimizi içeren yazımızı T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yazarak, konunun acil çözümünü talep ettik.
Buradan kamuoyuna bir kez daha bildirmek isterim ki, konunun ilk günden beri takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ