Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

ATSO, zeytinyağı fiyatındaki düşüşü üst makamlara aktardı

ATSO, zeytinyağı fiyatındaki  düşüşü üst makamlara aktardı
  • 24.10.2019
  • 672 kez okundu

Piyasada “Afrin Zeytinyağı”

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), piyasada Afrin menşeli zeytinyağının satılmakta olduğunu, bunun da iç piyasayı ve üreticiyi mağdur ettiğini, üst makamlara birer mektupla bilirdi. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin imzalı mektuplar; Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığına, iki Bakan ile Hatay Valiliği’ne gönderildi. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, süreçle ilgili yaptıklarını şöyle özetledi:
İlimizin en önemli sektörlerinden, tarım sektöründe yaşanan sorunlar, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından çok sıkı takip edilmektedir. Oda olarak, sorunların çözümü için, Hatay’ın ilçelerindeki sivil toplum kuruluşları, ziraat odaları ile birçok kez bir araya geldik.
Bilindiği üzere ilimiz, zeytin ve zeytinyağı üretiminde ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Gerek üretici üyelerimiz ve gerekse perakende satış yapan üyelerimiz, zeytinyağı sektörüne son 10 yılda ciddi yatırımlar gerçekleştirmişlerdir. Bu yatırımların meyvelerini vermeye başladığı bir dönemde, Afrin ve yöresindeki, ihraç kaydı ile ülkemize getirilen zeytinyağlarının iç piyasada satışının yapıldığını, bu durumun üreticimizi olumsuz yönde etkilediğini ve fiyatların bir anda 19 TL’den 15 TL seviyesine düştüğünü öğrenmiş bulunmaktayız. Bu konu ile ilgili olarak; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’a ve Hatay Valiliği’mize gerekli yazılarımız yazılmış olup, yazılarımızı, ekte siz Değerli Basın Mensupları ile paylaşmaktayız. Konunun, Odamız tarafından büyük bir hassasiyetle takip edildiğini kamuoyunun bilgilerine sunarız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ