Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

ATSO’nun Gündemi; Hal

ATSO’nun Gündemi;  Hal
  • 28.06.2018
  • 1.015 kez okundu

Giriş, çıkış, trafik, hijyen sorunları ile denetimsiz kayıt dışı satışlar!

HESOB da, “Afganistan’da, Afrika’da böylesi yok” açıklaması ile ATSO’ya destek verdi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, kentin on yıllardır kanayan yaralarından biri olan Antakya Meyve ve Sebze Hali sorununu kamuoyunun gündemine taşırken, giriş-çıkıştaki trafik ve diğer sorunlar, hijyen ortamın olmaması ile gece yarısından sabaha kadarki süreçte yaşanan denetimsizlik ve kayıt dışılıklara neşter vurulması gerektiğini bildirdi.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in, özellikle Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağıran “Değerli Antakya Kamuoyu” başlıklı önemli açıklaması şöyle:
“Uygarlığın var olduğu bir alanda yaşamak, insanlığın var olmaya başladığından beri arzuları ve ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Ülkemiz, son dönemde kentleşme konusunda ciddi bir gelişim süreci içerisindedir. Kentleşme süreci yaşanırken, bu süreçten etkilenen yerlerde yeşil alan tahribatları, çevre kirliliği ve bunlara benzer olumsuz etkilerle karşılaşılıyor olsak da, ülkemizde uygar kentleşmeye örnek şehirlerin de ortaya çıktığını görüyoruz.
Antakya, tarih boyunca en büyük medeniyetlerin hüküm sürdüğü, Roma İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerinden birisi olma özelliği taşımış, döneminde nüfus olarak dünyanın en büyük şehirlerinden birisi olma sıfatını taşımış bir şehirdir.
Antakya’da uzun yıllardır Belediyecilik anlamında önemli adımlar atılmamış olup, kentimiz, günü kurtarma stratejileriyle artık yaşamanın oldukça zorlaştığı bir yer haline gelmiştir. Trafik yoğunluğu, yanlış ve bilinçsiz yapılaşma ve daha birçok sorun çözülmeyi beklemektedir. Her şeyin izahının olduğu bir yapıda yaşıyor olsak da size aşağıda resimleri ile göstermiş olduğumuz yer ne Irak’da, ne Afganistan’da, ne de başka bir üçüncü dünya ülkesindeki bir pazar yeridir. Burası, medeniyetler beşiği Antakya’nın sebze halidir.
9 yıldır önce Antakya ve sonrasında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın şehrimize kazandırdığı HADO, UNESCO ve EXPO 2021 güzel hedefler olmakla beraber, böylesine çağdışı, meyvelerin ve sebzelerin yerlerde sergilendiği, esnafın ve odamız üyelerinin son derece zor şartlarda ticaret yapmaya çalıştığı bu sebze halinin durumu hiçbir Antakyalının kabul etmeyeceği bir hale gelmiştir. Neredeyse her gün tarafımıza gelen şikayetlerin başında; Antakya Sebze Hali’nin giriş ve çıkışlarındaki sorunlar, bölgedeki trafik yoğunluğu, inanılmaz seviyelere gelen hijyen sorunu ve tüm bu sorunlar ile birlikte gelişen sebze hali çevresindeki 00:00-05:00 saatleri arasında denetimsiz ve kayıt dışı satışların artarak devam etmesi gelmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi, belediyeciliğin anayasası olan bu hizmeti uygun bir şekilde vermediği halde esnaftan kira ve hizmet bedeli almaktadır. Artık kangren haline gelen bu konuya bir an önce el atılmasını diliyor ve bu sorunun çözülmesi ile ilgili yetkili kurumları bir an önce göreve davet ediyoruz.”
HESOB: Afrika’da yok
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz de, ATSO’nun bu önemli çıkışına destek verdiklerini açıkladı.
Teksöz, mesajında, “Böylesi Afrika’da, Afganistan’da yok ATSO’nun görüşüne aynen katılıyoruz” dedi ve şöyle devam etti:
“Afganistan’da, Afrika’da böyle bir durum yok. Yazık… Hijyen, sağlık? Bakanlıktan onayı getirdik. Artık hızlı bir şekilde modern sebze ve meyve halimizi yapalım. Kredi lazımsa bununla da ilgileniriz. Yeter ki destek isteyin. Biz varız. Bilgi verin yeter…”-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ