Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Avrupalı Gençler Payas’ta

Avrupalı Gençler Payas’ta
  • 16.10.2020
  • 252 kez okundu

Ankara’da faaliyet gösteren Hatay Birlik Vakfı’nın projesi kapsamında ülkemize ve ilimize gelen Avrupalı öğrenci grubunun Erasmus kapsamındaki eğitim ziyaret ve gezileri sürüyor.
Avrupalı öğrenciler Çarşamba günü Payas ilçesindeydi. Avrupalı Gençler, kültür mirasına ve payas STEM’e hayran kaldı.
Hatay Vakfı, Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği Erasmus+ Gençlik Hareketi projesi kapsamında “Çok Kültür Tek Dünya Benim Teknolojim” adlı program kapsamında Hatay’a gelen Avrupa Birliği ülkelerinden öğrenciler, Antakya’da öğleye kadar yapılan eğitim programının ardından bölgenin demir çelik ve kültür mirası merkezi Payas’ı ziyaret ettiler.
Bilindiği üzere Hatay Vakfı, Hatay’ın Türkiye çapında tanıtımı ve sorunlarının çözümüne katkı sunulması ile üniversite öğrenimini sürdürürken ekonomik yetersizliği olan gençlere burs imkanı sunulması amacıyla kuruldu ve çalışmalarını bu yönde sürdürürken, ilk uluslararası projesini de gerçekleştirmenin heyecanını yaşadı.
Hatay Vakfı Genel Başkanı İhsan Aydeğer, Yönetim Kurulu Üyeleri Danıştay Emekli Başsavcısı Halil Yılmaz, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr Emre Huri, Hatay Vakfı İskenderun Körfezi İlçeleri Temsilcisi YMM Davut Taşdelen, Yönetim Kurulu Üyesi Lütfiye Tatlıcıoğlu’nun eşlik ettikleri Payas Bilsem ve Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ziyaret programı, Avrupalı misafirlerin büyük beğenisini ve hayranlığını topladı.
Avrupalı konuklar,Payas Belediyesi’nin Bilim ve Sanat Merkezi (Bilsem)’i ziyaret ederek eğitim çalışmalarına katılan öğrenciler, Bilsem’de yapılan sunumun ardından Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’ne geçtiler.
Özellikle Mimarlık bölümü öğrencilerinin yakından ilgilendiği Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi gezisinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun ulaştığı her coğrafyada insanlığa faydalı eserlerin hala dimdik ayakta durmasının, mimarlık mesleği açısından da çok önemli bir araştırma konusu olduğu ifade edildi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ