Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Avukatlar Oturma Eyleminde

Avukatlar Oturma Eyleminde
  • 09.07.2020
  • 539 kez okundu

Mesaj net: “Geri dönüşü yok, vazgeçmeyeceğiz!”

Hükümetin, TBMM’de görüşmeleri devam eden “Çoklu Baro Sistemi” uygulamasına tepkiler sürüyor. Hatay Barosu Avukatları, üç günden beri Adliye merdivenleri önünde oturma eylemi yapıyor.
Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, dünkü eylem öncesi açıklamasında, Baroları bölme projesi olan “paralel baro” teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri bitinceye kadar “sürekli eylemlilik” ilan ettiklerini hatırlatarak, “Her gün Hatay Adliyesi önünde saat 12.00-12.30 arasında yapacağımız oturma eylemine meslektaşlarımızı bekliyoruz” dedi.
-GERİ DÖNÜŞÜ YOK-
Meslek mensuplarının Antakya Adliyesi önünde merdivenler üzerindeki oturma eylemine küçük kızı ile birlikte katılan Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, şunları söyledi:
“Geri dönüşü yok! Baroları bölme projesi olan paralel baro teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri bitinceye kadar sürekli eylemlilik sürecimiz devam edecek. Dün, Hatay Adliyesi önünde saat 12.00’de oturma eylemi gerçekleştirdik. Dün de açıkladığım üzere, kamuoyunda ‘çoklu baro’ olarak bilinen ve bizim ‘paralel baro’ olarak adlandırdığımız teklif, Meclis Adalet Komisyonu’nda iki gün önce kabul edilmişti. Biz de teklif Genel Kurul’a sevk edildiğinde, görüşülmeye başlaması ile birlikte, bu teklifin geri çekilmesi için mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bildirmiştik.
Teklif, Genel Kurul’a gelinceye kadar ve teklif üzerindeki görüşmeler tamamlanıncaya kadar, teklifi protesto etmek amacıyla, her gün saat 12.00 – 12.30 arasında Hatay Adliyesi önünde oturmaya devam edeceğimizi bildirmiştik.
Bugün öğrendiğimiz kadarıyla, teklif, akşam saatlerinde TBMM Meclis Genel Kurulu’na geliyor. Önce Danışma Meclisi’nde değerlendirilecek ve ardından Genel Kurul’da teklifin yasalaşması için görüşmeler başlayacak. Ben de bugün sizlerle beraber burada bulunduktan sonra, Ankara’ya doğru yola çıkacağım.
Söylememiz gereken her şeyi söyledik. Siyasi iktidara dinletemedik. Dün de Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ın açıkladığı üzere, bir televizyon programında canlı yayında kendisine sorulan ve bizim de en başından beri sürekli sorduğumuz, ‘bu teklif, hangi zorunluluktan, hangi acil ihtiyaçtan kaynaklanıyor’ sorusu üzerine, ‘Tamam, itiraf ediyorum. Türkiye’de yasama faaliyetleri büyük oranda bir reflekse dayanıyor. Bu kötü bir şey’ cevabını vermiştir. Bu itiraf, bu teklifin sırrı ve kaynağıdır. Bu teklif, acil bir ihtiyaçtan ve zorunluluktan değil, sadece ve sadece bir refleksten, hınçtan, intikamdan kaynaklanıyor. Barolara hınçları var, intikam almak istiyorlar. Baroları yok etmeye çalışıyorlar, paralel baro kurmaya çalışıyorlar. Biz de paralel baroları kurdurtmayacağız. Vazgeçmeyeceğiz. Tekrar söylüyorum, vazgeçmeyeceğiz. Süreç nereye giderse gitsin, 80 Baro, paralel baroları kurdurmamak için her türlü mücadeleyi sergileyecektir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ