Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Avukatlar toplantısı Bursa’da

Avukatlar toplantısı Bursa’da
  • 23.10.2019
  • 501 kez okundu

Hatay Barosu’nu Av. Zerrin Altınöz temsil etti

Hatay Barosu’nun da yer aldığı, Türkiye’den çok sayıda Baro temsilcisi, geçtiğimiz hafta sonunda Bursa Barosu ev sahipliğinde bir araya geldi. 19 Ekim Cumartesi günü Bursa Barosu’nun ev sahipliğinde ilk kez gerçekleştirilen Disiplin Kurulları Çalıştayı’na, Hatay Barosu’nu temsilen, Disiplin Kurulu Başkanı Av. Zerrin Altınöz katıldı.
Toplantıda, Avukatların disiplin, soruşturma ve kovuşturma aşamalarının, ceza mahkemelerindeki usullere bağlı kalarak gerçekleştirilmesi ve taraflar açısından adalet duygusunun tatmin edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Baro Yönetim Kurulları önüne gelen şikâyet dosyalarının, artan Avukat sayısı ile doğru orantılı olarak arttığı, buna karşın, Avukatlık Kanunu kapsamında Genel Kurullar tarafından görevlendirilen Yönetim ve Disiplin Kurullarının üye sayılarının aynı kalması nedeniyle iş yükünün altından kalkılmasının zorluğu anlatılarak, bu konuda yasal düzenlemenin vakit geçirmeksizin yapılmasının gerekliliği dile getirildi. Mesleğin korunmasının esas olduğu ve mesleği korumadan meslektaşın korunamayacağına da vurgu yapılarak, Baroların disiplin uygulamalarında yaşanan sorunlar ele alındı.
Gelişen ve sürekli değişen yaşam koşullarında, başta meslek kuralları olmak üzere, yasa ve yönetmeliklerde yapılması gereken güncelleme ve değişiklikler ile bu konuda izlenecek yollar belirlendi. Disiplin kararlarında yeknesaklık sağlanabilmesi ve başta meslek kurallarının güncellenebilmesi için, altı ayda bir düzenli olarak Disiplin Kurulu Toplantıları yapılması ve yine TBB Genel Kurulu’nun belli periyotlarla meslek kurallarını tartışacağı Olağan Genel Kurullar yapmasının çözüme yardımcı olacağı üzerinde de ittifak sağlandı.
Toplantının ikinci bölümünde, Barolardan gelen Disiplin Kurulu Başkan ve üyeleri, kendi uygulamalarından örnekler vererek, yargı kararları ışığında tartışmaya açtılar.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ