Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Aydındağ Zeytinyağı Fabrikası

Aydındağ  Zeytinyağı  Fabrikası
  • 14.10.2017
  • 1.748 kez okundu

Samandağ-Yeşilköy’de açılışı yapılan fabrikada günlük üretim 170 Ton…

Samandağ ilçesi Yeşilköy Mahallesi Atatürk Caddesi Mızraklı yolu üzerinde oluşturulan Aydındağ Zeytinyağı Fabrikası görkemli bir törenle hizmete açıldı. Cuma günü gerçekleşen açılış törenine Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İlçe Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, İlçe Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.
-HEDEF YURT DIŞI-
14 dönüm üzerinde kurulu, en son teknoloji ürünü makinelerle ve profesyonel bir ekiple zeytinyağı üretimine başlayan fabrikanın günlük işletme kapasitesinin 170 ton zeytin olduğunu belirten fabrika sahibi Aydın Dağ, şu bilgileri verdi:
“Mesleğim çiftçiliktir. Daha önceki yıllarda, ürettiğim zeytinleri götürdüğüm zeytinyağı fabrikalarında yoğunluktan kaynaklı bazen 2-3 gün beklediğim olurdu. Böyle bir ihtiyacın olduğunu tespit ettim. Zeytin gibi değerli bir ürünün kalitesinde kayıp oluşmaması için en fazla 48 saat içinde zeytinyağına dönüşmesi gerekiyor. Bu tespitler sonucu, değerli ağabeyim ve kardeşlerimle beraber Aydın Dağ Zeytinyağı Fabrikası’nı kurduk. Fabrikamızın günlük işletme kapasitesi 170 tondur. Ayrıca makinelerimiz, soğuk çekim kalitesinde üretim yapabilmektedir. Kaliteli üretimin yanında ilçemize bir nebze olsa da istihdama katkı sunmanın mutluluğu içindeyiz. Tüm çiftçi ve üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum. Herkese hayırlı ve uğurlu olsun. Önümüzdeki aylarda paketleme işine başlayacağız. Yurt dışına açılmayı hedefliyoruz. Açılışımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.”
-HATAY  26. SIRADA-
Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli de açılış kurdelesi kesme öncesi şu konuşmayı yaptı:
“Türk tarımının gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması, çiftçi refah seviyesinin yükseltilmesi ve tarımda mevcut sorunların aşılması için, tarım sektöründe Bakanlığımız tarafından ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Hatay ili, destek verilen proje sayısı itibari ile Türkiye genelinde 26. sırada yer almaktadır. Bu hibe programına 2017 yılı başvuruları devam etmekte, hazırlanan projelere Bakanlığımız %50 hibe vermektedir.
Valiliğimiz koordinasyonunda ve İl Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 2006-2016 yılları arasında yürütülen hibe programları ile proje tutarı 40.238.402 TL olan 107 projeye devletimiz 29.915.527 TL hibe vermiştir. Verilen bu kaynak sayesinde tarım sektörünün gelişmesine katkı yapacak sanayileşmeye önemli bir destek verilmiş oldu. Ayrıca yatırımlar sayesinde önemli bir istihdam kaynağı yaratılmış oldu. Açılışını yapacağımız bu tesis ilimizin üretimde söz sahibi olduğu zeytin ve zeytinyağı üretiminde, sektördeki sanayi açığını azaltacak, ürünlerin daha hızlı ve kaliteli bir şekilde zeytinyağına dönüşmesini sağlayacaktır. Proje tutarı 3.368.500 TL olan bu yatırıma devletimiz 684.250 TL karşılıksız hibe vermiştir. Bu yatırımı gerçekleştiren sayınaydın DAG beye, yatırımın desteklenmesinde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve kurum personeline teşekkür ederim. Bu tesisin öncelikle Samandağ ilçemizdeki zeytin üreticilerine ve tarım sektörüne hayırlı olmasını diliyorum. Devletimiz her zaman yatırımcımızın yanında olmaya devam edecektir.”
-ZEYTİNYAĞI TESTİ-
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç’ın konuşmasının ardından da fabrikanın açılışı gerçekleşti. Protokol üyeleri ve davetliler fabrikayı gezerek bilgi aldı.
Vali Yardımcısı Mardinli, şalterleri indirdi ve üretimi başlattı. Makine çeşmesinden çıkan zeytinyağının tadına bakıldı. Ardından hazırlanan ikramlar konuklara sunuldu.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ