Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Aynı kişide birleşmemeli…

Aynı kişide birleşmemeli…
  • 16.10.2019
  • 841 kez okundu

Hukukçu kimlikli Başkan!

Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız: “Ya sonsuza kadar susmalı tüm Barolar ya da hemen gitmeli, Başkan!”

Son açıklamasında, “Uluslararası hukukun, çatışmaları düzenleyen maddelerine göre, eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa, saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir” ifadesine yer veren Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu eleştiren, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, Feyzioğlu’nun, temsil ettiği “kimlik” konusunda karar vermesi gerektiğini söyledi.
Balkız’ın eleştiri ve tespitleri şöyle:
“Biz, onun ‘hukukçu’ olduğunu biliyorduk! Biz, onu; binlerce avukatın temsilcisi olan, hukukun ve adaletin gereklerinin, yargının bağımsız, tarafsız ve etkin kurumsallaşmasının ve işlemesinin, Avukatlık mesleğinin onurlu şekilde icra edilmesinin sağlanması mücadelesini yürüten Baroların oluşturduğu ‘Birliğin’ Başkanı biliyorduk! Ama o, Avukatlık cübbesi içinde, madalya bekleyen bir ‘kahraman’ çıktı! ‘Eğer silahlı güçler sivilleri kalkan yapıyorsa, saldırıya uğrayan devlet, sivilleri korumak zorunda değildir!’ dedi. İnsan hakları hukukunu, Savaş Çatışma ve Şiddet Ortamlarında Sivillerin ve Çocukların Korunmasını düzenleyen tüm uluslararası sözleşme, bildirge ve BM Genel Kurul Kararlarını, savaş ve silahlı çatışmalarda uyulması gerekli kuralları düzenleyen hukuku, yok saydı! Bununla da yetinmedi! Akçakale’ye, sınıra gidip, gelişmeleri yerinde, ‘kahramanca’ izledi ve kamuoyunu aydınlattı!
Aynı kişide birleşmemeli hukukçu kimlikli başkan ve madalyalı ‘kahraman’! Ya sonsuza kadar susmalı tüm Barolar ya da hemen gitmeli ‘Başkan’!” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ