Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

“Aynı Toprağın Çocukları” …

“Aynı Toprağın Çocukları” …
  • 23.12.2017
  • 1.565 kez okundu

“Aynı Toprağın Çocukları” filmi, Hatay’ın tarihi, kültürel ve sosyal güzelliklerini tanıtıyor:

Filmde: Hatay’ın Bakir Alanları

Belgesel film yanı sıra, 120 gönüllü ile birlikte hazırlanan “Hatay’dan Dünyaya Türkiye İçin Çal” adlı şarkı da ilgiyle dinlendi ve alkış topladı.

Çekimi tamamen Hatay topraklarında; Erzin ve Dörtyol’dan Samandağ, Yayladağı, Arsuz, Hassa, İskenderun Antakya, Altınözü ve Reyhanlı’ya kadar tüm ilçelerde gerçekleştirilen “Aynı Toprağın Çocukları” adlı belgesel filmin galası önceki akşam yapıldı.
Antakya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, STK temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda Samandağ ve Arsuz Belediyelerinin de katkısıyla yaklaşık 5 buçuk ayda çekilen belgesel, Erzin’den Yayladağı’na, Arsuz’dan Dörtyol’a kadar kentin tüm bakir kalan güzelliklerini gözler önüne seriyor. Gösterim öncesi filmin hazırlık aşaması ve çekimleri ile ilgili düşüncelerini paylaşan Yapımcı ve Yönetmen Talat Ersoy, filmin yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
-BİRLİK MESAJI-
Belgesel film ile birlikte 120 gönüllü ile birlikte hazırlanan ‘Hatay’dan Dünyaya Türkiye İçin Çal’ isimli şarkı da beğeniyle dinlendi.
Kültür Merkezi’ndeki Gala’da konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, filmin yapım aşamasının zorlu da olsa güzel noktalandığını kaydederken, kentin zor zamanlardan geçerken böylesine etkinliklerle moral ve motivasyon sağladıklarını belirtti ve şöyle devam etti:
“Bu zor günlerde birbirimize sevgi ve güzellikle bağlanmaya devam etmeliyiz. 2021 yılında gerçekleştireceğimiz EXPO ve UNESCO tarafından Gastronomi Kenti seçilmemiz hepimiz için çok önemli. Bu iki organizasyonun altından başarı ile kalkacağımıza inancım tam. El ele vererek, kentimizin hem ekonomisine hem de motivasyonuna katkı sağlayacak bu iki dev başarıya sahip çıkacağız. Tüm dinamiklerimizle beraber el ele vereceğiz”
Savaş, Gala sonrası kendi sosyal medya hesabında şunları yazdı:
“İlimizin renklerini ve farklarını aynı zamanda farksızlıklarını anlatan, Hatay Büyükşehir, Arsuz ve Samandağ Belediyeleri işbirliği ile düzenlenen, yönetmenliğini Talat Ersoy’un yaptığı Aynı Toprağın Çocukları adlı Hatay belgeselinin galasındayız. Hatay’ı tanıtan Aynı Toprağın Çocukları adlı belgeselde emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
-YARINLARIMIZIN TEMİNATI-
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de konuşmasında şunları söyledi:
“Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan kavgalara, savaşlara, üzücü olaylara rağmen, ne mutlu ki, yüzyıllardır bu coğrafyada kardeşlik ve hoşgörü içinde yaşıyoruz. Birlikte hüzünleniyor, birlikte gülüyor, farklılıklarımızı zenginlik olarak bilerek, halkların birleştirici gücü olan değerlerimizi geleceğe taşıyarak, geleneklerimizi kuşaktan kuşağa aktararak aydınlık yarınlara yürüyoruz. Atalarımızdan bugünlere kalan kültürel mirasımızı sürdürme, yaşatma azmi ve kararlılığı aydınlık yarınlarımızın teminatı olmaya devam edecektir. Aynı toprağın çocukları adlı çalışma, bu anlamda barışa, kardeşliğe, birliğimize, kardeşliğimize, yüzyıllardır egemen olan Hatay’ımızın hoşgörü ikliminin devamına hizmet ediyor. Bu çalışma, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış Hatay’ımızın, barış ve hoşgörü iklimini anlatıyor. Bu toprakların kültürel zenginliğinin, kardeşliğinin ve hoşgörüsünün beyaz perdeye yansıtıldığı belgeselimizde, başta Yönetmenimiz Sayın Talat Ersoy ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”
Filmin galası töreninde, katkısı olan Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Samandağ ile Arsuz Belediye Başkanlarına Plaket verildi. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ