Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ayrım Yapmadan…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 01.05.2020
  • 175 kez okundu

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele veriyor.

Alınan önlemlerin hızlılığına ve vakit geçirilmeden alınıp alınmadığına göre de her ülke bu savaşta adım adım başarıya doğru ilerliyor.

Önümüzde dünya çapında bir virüs savaşı bulunuyor. Başarılı çıkabilmek için birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi, herhangi bir ayrımcılığa, sen-ben anlayışına yer verilmemesi gerekiyor.

Tüm dünyanın bu anlayış doğrultusunda hareket etmesi gerekir iken, ne yazık ki krizden yarar çıkartma anlayışında olanların zaman zaman attıkları yanlış adımlar, söyledikleri yanlış sözler bu mücadeleye sekte vuruyor ve başarının gecikmesine neden olacak durumlar ortaya çıkıyor. Özelikle bu husus demokrasi ile yönetilen ülkelerde daha çok görülmektedir.

Bu ülkelerin bazılarında izlenen yanlış politikalar sonucu daha çok can kaybı meydana gelmiş, geç alınan önlemler sonucu da virüsle savaşta başarı gecikmiştir.

İşte bu ortam içerisinde ülkemizde de virüsle yapılan mücadelede, zaman zaman bazı yanlış adımların atıldığı, söylenmemesi gereken sözlerin söylendiği görülüp izlenmektedir.

Hemen her gün sağlık bakanlığınca açıklanan tabloda başarıya doğru gidilmekte olduğu izlenmektedir.

Böylesi bir ortam içerisinde, hiçbir ayrım yapmadan, tüm uyarıların göz önünde bulundurulması ve yararlı olanlarının hemen devreye sokulması gerekir.

Yine bu savaşta başarılı olabilmek için her kurum ve kuruluş kendine düşeni yapmalıdır.

Ayrıca anayasal kurum ve kuruluşların çalışmalarının, attıkları ve atmak istedikleri adımların engellenmemesi, aksine desteklenmesi suretiyle o doğrultuda uğraş verenlerin yüreklendirilmesi gerekir.

Zaman zaman bu anlayıştan sapmalara rastlanmaktadır.

Oysaki zaman benden olan ve benden olmayan anlayışı ile hareket etme ve değerlendirme yapma zamanı değildir.

Yine zaman, gündemi değiştirmek suretiyle bazı konuları ikinci plana itmek yada ötelemek zamanı değildir.

Covid-19’a karşı verilen savaşta, merkezi yönetim gibi yerel yönetimlerde söz sahibi kılınmalı, onların bu doğrultudaki mücadelelerine engel olunmamalıdır.

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde çok seslilik asıldır. Bu sesi kısmaya çalışmak, demokrasi anlayışı ile bağdaşmayacağı gibi, içinde bulunulan ortamında böyle bir anlayışa ve davranışa müsait olmadığı bilinmelidir.

Bu nedenle sık sık yazarak hatırlattığımız gibi birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmelidir.

Hiçbir ayrım yapılmadan, hiçbir görüşü peşinen reddetmeden, virüsle mücadele doğrultusunda atılmak istenen adımları, yapılmak istenen mücadeleyi reddetme yoluna gitmeden, her türlü beklenti ötelenerek bu savaştan başarı ile çıkabilmek için el ve gönül birliği içerisinde hareket edilmelidir.

Bugün 1 Mayıs Emek ve dayanışma günüdür. Dayanışmanın ne denli önemli olduğu adında da anlaşılmaktadır.

Bu nedenle böylesi bir günde dayanışmanın, ayrışmamanın, mücadelede başarıya çıkabilmenin en önemli şartlarından biri olduğu hatırdan uzak tutulmamalıdır.

Makamlar gelip geçicicidir. Önemli olan yapılan iş ve başarıdır.

Bu gerçeği akıldan uzak tutmayarak hareket etmek ve adımlar atmak suretiyle, çok kısa bir süre içerisinde koronavirüs savaşından başarı ile çıkılacağına inanıyoruz.

Önümüzdeki haftalarda kısıtlamalar adım adım kaldırılacak ve normal günler gelecektir.

O günleri sabırsızlıkla bekliyor, 1 Mayıs emek ve dayanışma gününün gelecek yıllarda hiçbir kısıtlama olmaksızın coşku ile kutlanmasını umut ediyoruz.

Nice koronavirüssüz günlere ve yıllara…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ