Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Bahçeşehirli kız ilk 50’de

Bahçeşehirli kız ilk 50’de
  • 02.03.2021
  • 2.591 kez okundu

Hatay Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi ADA YILDIZ, TÜBİTAK’ın 28.Bilim Olimpiyatları fizik dalında Türkiye’de ilk 50 arasına girdi. Başarılı öğrenci, bugün 2.aşama sınava katılacak.

Hatay Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 11.sınıf öğrencisi Ada Yıldız, TÜBİTAK 28. Bilim Olimpiyatları fizik dalında 1.aşamayı, Türkiye de ilk 50 öğrenci arasına girerek kazandı. Hatay’ın gururu öğrenci Ada Yıldız, 2 Mart Salı günü, TÜBİTAK’ın TÜSSİDE yerleşkesinde 2.aşama sınavına katılacak.
Başarılı öğrenci Ada Yıldız, Hatay Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Aytaç Erdoğan ile birlikte, geçtiğimiz hafta içinde Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’yu makamında ziyaret etti. Türkiye derecesi elde eden Hataylı öğrenci Ada Yıldız; bu sürece nasıl başladığını, nasıl çalıştığını ve mühendislik hayallerini İlçe Milli Eğitim Müdürü ile paylaştı.
1.aşamaya hazırlanırken, ilk başta biraz zorlandığını, fakat ilerleyen süreçte çalıştıkça bu yoğun tempoya alıştığını, 2.aşamaya geçtiği için mutlu olduğunu söyleyen Ada, 1.aşamayı geçtikten sonra TÜBİTAK kamplarına katıldığını (bu yıl bu kamplar pandemiden dolayı online oldu), bu sürede hem okul derslerine, hem de 2.aşamaya hazırlandığını dile getirdi.
Lise Müdürü Aytaç Erdoğan da bu başarının kolay olmadığını, son 6-7 yıldır bu bölgede fizik alanında 1.aşamayı geçen öğrenci olmadığını, Ada’nın daha başarılı olması için okul olarak tüm desteği vermeye devam edeceklerini, Ada gibi diğer öğrencilerin de bu tip olimpiyatlara hazırlanmaları için programların sürdürüleceğini söyledi.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko da bu alanda başarısından dolayı Ada’yı kutladı. Bilim alanında böyle bireylerin kolay yetişmediğini, ilimizden böyle öğrencilerin çıkmasından gurur duyduğunu, öğrencimizin ileride ülkesine ve milletine faydalı işler yapacağından emin olduğunu, Ada gibi genç ve aydınlık fikirler oldukça da ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağından hiç şüphesi olmadığını söyleyerek, Ada’ya bugün gireceği 2.aşama sınavda başarı diledi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ