Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Bakan Kurum Hatay’da

Bakan Kurum Hatay’da
  • 02.03.2019
  • 1.174 kez okundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geldiği Hatay’da, 81 il Valiliği’ne genelge gönderildiğini ve en geç 3 ay içinde RİSKLİ ALANLAR’ın belirlenerek gereğinin yapılacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün öğle saatlerinde Hatay’a geldi. Bakan Murat Kurum, havalimanında Vali Rahmi Doğan ve kurum müdürleri tarafından karşılandı. Bakan Kurum, düzenlediği basın toplantısında, Antakya’daki Emek ve Aksaray Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yatay şehirleşmeye iyi bir örnek olduğunu söyledi. Bakan Kurum, Hatayspor’u da başarılarından ötürü kutladı ve şunları söyledi:
“Hataysporumuza yeni bir stat inşaatı yapıyoruz. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle yapılan inşaat Ekim ayı içerisinde tamamlanarak, önümüzdeki sezonda Hataysporumuz yeni stadyumunda maçlarını icra edecek. Eski stadın bulunduğu alanı da; biliyorsunuz, bizim 81 İl’e bir Millet Bahçesi yapma sözümüz var. Hatay’ımıza da, şehir merkezinde, yaklaşık 46.000 metre karelik bir alanda bir millet bahçesi kazandırıyoruz.”
Tüm Valiliklere Genelge göndererek, riskli alanların tespit edilmesini istediklerini de belirten Bakan Kurum, şöyle devam etti:
“Bu genelge kapsamında, şehirdeki riskli alanların üç ay içerisinde tespit edilerek Bakanlığımıza bildirilmesi talimatını verdik. Valiliklerimiz, bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alanlardan başlamak üzere bu tespit çalışmalarını yürütüyorlar. Biz de, yılda 300 bin, önümüzdeki beş yıl içerisinde 1.5 milyon konut yapacağımızı ifade etmiştik. Yenilenmesi gereken 6.7 milyon konutumuzu da inşallah 20 yıl içerisinde dönüştürmek suretiyle, Türkiye’mizde riskli bina olsun istemiyoruz. Bu kapsamda, kentsel dönüşüme kredi vermek üzere, İller Bankası Genel Müdürlüğümüzde geçtiğimiz günlerde yasalaşan kanun kapsamında, kentsel dönüşüm projelerine yüzde 50’ye kadar hibe desteği kredi desteği vermek suretiyle, yaklaşık 4 milyar liralık kaynağı yine kentsel dönüşüm projelerine aktaracağız. Bu projeler, belediyelerimiz ile birlikte yürüteceğimiz, bizim Toplu Konut İdaresi eliyle yapacağımız 35-40 bin konutun haricinde. Yine 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Yüzde 50’ye kadar kredi faizinde hibe desteği vererek kentsel dönüşüm sürecini de başlatmış olacağız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ