Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Bakan Sayan, Antakya’da açıkladı:

Bakan Sayan, Antakya’da açıkladı:
  • 07.04.2018
  • 995 kez okundu

Afrinli Çocuklar 2 Yıl Sonra Okula Gidecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Perşembe günü geldiği ilimizde yaptığı açıklamada, Afrin’de TSK’nın kontrolü sağlaması ile iki yıl aradan sonra çocukların okula gitmeye başlayacağını söyledi.
Perşembe öğle saatlerinde Hatay’a gelen ve ilk olarak Valiliği ziyaret eden Bakan Kaya, daha sonra Şehit Ailelerini ziyaret etti, Doğu GUTA’daki saldırılardan kaçarak ülkemize sığınan ailelerle bir araya geldi. Bakan Sayan, Antakya’da yaptığı açıklamada, iki yıl aradan sonra Afrin’de çocukların okula gideceğini söyledi ve şöyle devam etti:
“Cerablus’ta olduğu gibi. Biz hemen yanı başımızdaki bölgenin terörden temizlenmiş bir bölge olmasını istiyoruz. Buradaki çocukların, kadınların huzur içinde yaşayacakları bir ortamda vatanlarına dönmelerini istiyoruz.
Buradaki Suriyeli kardeşlerimizde oradaki savaşın bir an önce bitmesi ve memleketlerine dönmek için adeta gün sayıyorlar. Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni bugüne kadar fazlasıyla yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.
İnsanlık onurunun Suriye sınavındaki kurtarıcısı aslında Türkiye’dir. Bugün Avrupa ülkeleri Suriyeli kardeşlerimizi sayılarla ülkelerine alırken Türkiye kendisine savunan tüm mazlumlara güvenli bir liman olarak kapılarını, Türk halkı ise gönüllerini açmıştır. Biz üzerimize düşeni bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yapmaya devam edeceğiz. Suriyeli tüm mazlumların hayır dualarını aldığımızı biliyoruz.
Bugün savaştan etkilenmiş bu çocukların yüzünü güldürmek, savaşın etkilerinden onları kurtarmak oldukça zor. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bakanlık olarak savaşın etkisinden kaçmış çocuk ve kadınlara psiko-sosyal destek veriyoruz. Yaklaşık 300 bine yakın Suriyeliye bugüne kadar psiko-sosyal destek verdik. Savaşın etkilerini bu çocuklardan silmeye biz de gayret ediyoruz.”
Ardından çocuklarla bir süre sohbet eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Suriye’nin Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında yürütülen arama tarama faaliyetleri sırasında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu Şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Kadir Hasan Demiral’ın Antakya Saraykent Mahallesi’ndeki ailesini ziyaret etti. Bakan Kaya, Şehit Ailesine, Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye etti. Hediyeleri alan Anne Demiral, “Vatan sağ olsun” diyerek teşekkürlerini iletti.
Kaya, Şehidin 5 yaşındaki en küçük kardeşi Kerem’e de çeşitli oyuncaklar hediye etti. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ