Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Bakanlık-üniversiteler işbirliği yapmalı

Bakanlık-üniversiteler işbirliği yapmalı
  • 12.08.2020
  • 205 kez okundu

TEKSÖZ’e göre; Ormanlar, insanları uzak tutmakla korunmaz…

Ülke gündemine gelen son orman yangınları üzerine yorumda bulunan, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz, insanları ormanlardan uzak tutarak ormanların korunamayacağını savundu. Teksöz; Bakanlık uzmanları ile üniversitelerden bilim insanlarının ortak işbirliği ile ormanlık alanların korunması ve geliştirilmesi konusunda çözümler üretilebileceğini söyledi. HESOB Başkanı Kadir Teksöz’ün ormanlarla ilgili görüş ve önerileri şöyle:
“Oksijen deposu ve ülkemizin can damarı ormanlarımızın yanmasını önlemek için neler yapmamız gerektiği konusunda, Orman Bakanlığı ile üniversitelerimizin ve bilim insanlarının, derslerine çalışarak yeni politikalar üretmesi gerekir.
Mesela ormanlarımızın, ormanlara yakın köylüler tarafından zaman zaman temizlenmesi hem işsizliğe çare olacak hem de ormanlarımızın yanması büyük oranda azalacaktır. Ayrıca belirli dönümler oluşturularak, ağaçlara numara verilmek suretiyle zimmetlenerek, köylümüze de ormanın içinde ahşapla ev yapmasına müsaade edilerek, ormanın içerisinde yaşam kültürü aşılanmalıdır. Ormanlık alanların çevresinde piknik yapılması engellenmeli. Çevrede bulunan piknik alanlarına insanlar yönlendirilmelidir.
Bu gibi nice tedbirler düşünülebilir.
İnsanları ormanlardan uzak tutmakla ormanlar korunamaz, diye düşünmekteyim.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ