Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bakanlık Ziyareti…

Bakanlık Ziyareti…
  • 23.02.2019
  • 2.360 kez okundu

Organize Sanayi’ye

İşletmelerin, Ticaret Bakanlığı ile ilgili talep ve isteklerini öğrenmek amacıyla Hatay’a geldiklerini belirten Ticaret Bakanlığı Şube Müdürü Ömer Lütfi Genç, “İşletmelerde yaşanan zorluklar ve sıkıntılarınızı yerinde görmek, en yetkili kişilerle birebir görüşüp bu sorunları Bakanımıza iletmek üzere buradayız” dedi.

TOBB MEYBEM ve İTSO Heyeti, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret ederek, alınması gereken zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili bilgi verdiler. İşletmelerin, Ticaret Bakanlığı ile ilgili talep ve isteklerini öğrenmek amacıyla Hatay’a geldiklerini belirten Ticaret Bakanlığı Şube Müdürü Ömer Lütfi Genç, “Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın talimatları doğrultusunda Hatay’a geldik. Ziyaretlerimiz kapsamında işletmelerimizi gezerek taleplerini dinliyoruz. İşletmelerde yaşanan zorluklar ve sıkıntılarınızı yerinde görmek, en yetkili kişilerle birebir görüşüp bu sorunları Bakanımıza iletmek üzere buradayız. Bu tür ziyaretler işletmelerimizin motivasyonunu da arttırdığını düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.
-ÇALIŞMA SÜRÜYOR-
Ziyarette ilk olarak söz alan, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, “TOBB MEYBEM ile birlikte başlatılan bu çalışmalar firmalarımıza avantajlar sağlamaktadır. Şu an İTSO bünyesinde, Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması için çalışmalar devam etmektedir. Konu ile ilgili görevlendirmeler de yapıldı. Burada amacımız, hem üyelerimizi ziyaret etmek, hem de bu Mesleki Yeterlilik Belgesinin önemini firmalarımıza anlatmak” dedi.
-DEVLET KARŞILIYOR-
TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban ise şunları söyledi:
“TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik Belgesi Merkezimiz Ankara’da, ama Türkiye genelinde 78 ilimize bu sınavları kurumsallaştırdık. Sınavları, Ticaret ve Sanayi Odalarımız vasıtalarıyla yürütüyoruz. Hani ‘biz Ankara’dan geldik, bir daha gelemeyiz’ diye düşünmeyin. Burada, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odamız var. Sınavlarda zaman ve iş kaybı yaşanmaması için sınavları kamera sistemi ile iş yerlerinde yapıyoruz. Böylece çalışanlar, kendi işyerlerinde ve kendi makinalarında sınavları daha rahat geçebiliyorlar.”
Baban, 2019 yılına kadar mesleki yeterlilik sınavlarının ücretsiz olacağını da belirterek, “Firmalarımız, bu süre içerisinde işyerlerinde çalışanlarına mesleki yeterlilik belgeleri almaları durumunda, ücretleri devlet tarafından karşılanıyor ve teşviklerden de faydalanabiliyorlar. Bunlar, işletmelerimiz için bir fırsattır ve bu konuları anlatmak üzere geldik” dedi.
-GÖRÜŞMELER-
Heyetin ilk ziyaret noktalarından biri olan Ak-Çelik-Boru Sanayi A.Ş. adına konuşan Genel Müdür Abit Erol, “İşletmemizde, çalışanlarımıza yönelik gerekli belge alınması için hassas hareket ediyoruz” derken, şu bilgiyi verdi:
“TOBB MEYBEM ve İTSO’nun, bölgemizde, işletmelerimizin menfaatine olan bu uygulamayı başlatmalarından ve sizlerin buraya kadar gelip bizleri bilgilendirmenizden dolay teşekkür ediyoruz. İşletme olarak, önce İş Sağlığı ve İş Güvenliği diyoruz. İşyerinde çalışanlarımıza yönelik alınması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda bir çalışma yaparak, bu konu ile ilgili olarak gerektiğinde sizlerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyarız. TOBB MEYBEM’in bu hizmeti hem ücretsiz vermesi hem de teşvikler konusunda destek olması ise bizleri dolayısıyla memnun etmiştir.”
-ZATEN ZORUNLU!-
Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren Güven Makine Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kirmit ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Zaten biz ihracatçı firma olduğumuz için, bizlerin bu belgeleri alma zorunluluğu var. Biz Belgelerimizi aldık. Gerek kaynakçılarımızın, gerek montaj, boya ustalarımız, alınması gerekli belgeleri aldılar.”
-HEYETE TEŞEKKÜR-
Şampiyon Filtre Genel Müdürü Selma Yılmaz da konuşmasında, çalışmanın önemine işaret etti ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen uzman heyete, bölgenin ekonomik yapısı ve işletme ile ilgili genel bilgi verdi. İskenderun’un, filtre sektöründe önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Yılmaz, “Yurt içi ve yurt dışına filtre üretimlerimiz devam ediyor. Dolar’da yaşanan dalgalanmalar nedeniyle zorluklar yaşıyoruz. Bölge ekonomisine iş ve istihdam olarak katma değer sağlıyoruz. TOBB ve Ticaret Bakanlığı’nın sağladığı teşviklerden yararlanıyoruz. Bu bağlamda destekleriniz için teşekkür ediyoruz. Sizlerin, Ankara’dan gelerek bizlerin sorunlarını dinlemesi, çözüm yolları araması ve bu sorunları Bakanlık düzeyine iletecek olmanız bizler için bir avantaj diye düşünüyoruz ve ziyaretleriniz bizleri dolayısıyla memnun etmiştir” şeklinde konuştu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ