Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Balıbey, ‘Genç Nüfus’ avantajının eğitimle elde edileceği görüşünde

Balıbey, ‘Genç Nüfus’ avantajının eğitimle elde edileceği görüşünde
  • 18.11.2020
  • 2.020 kez okundu

Bir dönem Hatay’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıktan sonra, İstanbul Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen, ardından Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Genel Müdürlüğe kadar yükselen Türkiye’nin önemli eğitimcilerinden Ömer Balıbey, ülkemizin, sahip olduğu % 37’lik gen nüfusu eğiterek ve kitap okumalarını sağlayarak bu avantajını kullanabileceğini söyledi. Eski Genel Müdür Ömer Balıbey, bilim insanlarının söylediği gibi, “Ülke olarak bu genç nüfusu ya eğiteceğiz ya da sonuçlarına katlanacağız” dedi.
Ömer Balıbey’in dikkate değer sosyal medya paylaşımı şöyle:
“Değerli arkadaşlarım. TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ülkemizde kitap okumada kişi başına ayrılan süre günde yalnız 1 dakikadır. Televizyon izleme 6 saat, internete ayrılan süre ise 4 saattir. Kitap okuyan ülkelerin oranları ise şöyledir; İngiltere %21, Japonya %14, ABD %12. Bu bağlamda, okuma oranı bu kadar düşük olan toplumların, orta gelir tuzağının ötesine geçip gelişmiş ülkeler seviyesine geçmesi çok uzun zaman alır. O halde ülke olarak, eğitim çağında % 37 olan genç nüfusumuzu, bilgi ve becerisi yüksek nitelikte ve özellikle de meraklı gençler olarak yetiştirmeliyiz.
Bu kadar büyük bir nüfusa sahip olan bir ülke için, bilim insanları ‘bu şans, 90 yılda bir gelir’ diyor. Yine aynı bilim insanları şöyle bir tehlikeyi de hatırlatıyor: ‘Bu genç nüfusunuzu ya eğiteceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız.’ Özet olarak, acaba bu şansı iyi değerlendirebiliyor muyuz? Selam ve sevgilerimle.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ