Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Barış Elçisi 4 Kadın İskenderun’da

Barış Elçisi 4 Kadın İskenderun’da
  • 12.06.2018
  • 728 kez okundu

Bodrum’da denize açılan bir gazeteci, biri şehir plancısı, biri istatistikçi ve biri de bilgisayar uzmanı olan 4 kadın, “Deniz Tutkusu Seyirde” ekibi olarak dünya barışı için günlerdir denizlerde yelken alıyor. Dört yelkenci kadın şimdi İskenderun Limanı’nda.

Muğla-Bodrum’dan, 19 Mayıs’ta, ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ sloganıyla yelken açan ‘Deniz Tutkusu Seyirde’ ekibinden; Bilgisayar Programcısı Kaptan Neşe Hasipek, İstatistikçi Ceyda Güleçyüz, Şehir Plancısı Şule Kükrer ve Gazeteci Ferda Volkan, İskenderun’da çiçeklerle karşılandı.
‘Deniz Tutkusu Seyirde’ ekibinin Kaptanı Neşe Hasipek, İMEAK konferans salonunda, öğrencilerin de yer aldığı kısa sunumunda, barış yolculuğunun amacını ve hedeflerini tüm ayrıntılarıyla anlatırken şunları söyledi:
“Barış için yelken açan kadınlarız. Geçen yıl Adriyatik seyrimizi yaptık. 70 gün sürdü. 3 ülkeye uğradık. 3 kadındık o zaman. Yunanistan adaları, İtalya ve Hırvatistan’ı dolaşıp geldik. 2100 deniz mili yaptık. 23 Nisan’da çıkarak 1 Temmuz’da geri döndük. Bu sene de Akdeniz seyrimizi yapıyoruz. Akdeniz seyrine Bodrum’dan başladık. Tüm kıyılarımızı dolaşarak İskenderun’a kadar geldik. Buradan Kıbrıs’a geçeceğiz. Kıbrıs Girne’de bu seyrin fotoğraflarını çeken ekip arkadaşlarımızdan Şule Kükrer ve Ferda Volkan bir sergi açacak. Bizim ana çekirdek kadro ekibimiz 4 kişilik, ama biz şuanda 24 bayan ekip olduk. Bu geri kalan bayan ekip arkadaşlarımız bizlere bazı belirli noktalarda eşlik ediyorlar. Biz barış için yelken açıyoruz. Uğradığımız noktalarda Adriyatik seyrimizin sunumunu yapıyoruz. Bu seyrimiz de 44 gün sürecek. 1 Temmuz’da tekrar Bodrum’a giriş yapmış olacağız.”
Seyir ekibinden Ceyda Güleçyüz, Şule Kükrer ve Ferda Volkan da şunları söyledi:
“Projenin amaçlarından birinin de kadının gücünü, yapabilirliğini diğer kadınlara göstermektir. Genç bayan arkadaşlarımıza örnek olmaktır. Ekibimizin tüm üyeleri 50 yaş üstü kadınlardan oluşmaktadır. Gittiğimiz yerlerde kadınlara, ‘biz bunu yapabiliyorsak, siz neler neler başarabilirsiniz’ diyoruz. Amacımız barış. Çünkü dünyaya barış geldiğinde her şey daha güzel olacak. Biz buna çok inanıyoruz. Biz sadece güzel bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek istiyoruz. Biz yaptıkça da insanlar destek veriyor.”
İskenderun’da 2 gün kalan ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından ağırlanan ‘Deniz Tutkusu Seyirde’ ekibi, Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin mezuniyet gününe de katılım gösterdi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ