Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Barış ve umut adına Antakya önemli bir sembol

Barış ve umut adına Antakya önemli bir sembol
  • 15.02.2017
  • 2.825 kez okundu

“Antakya, aslında ‘nasıl olup da tüm farklılıklarımızla bir arada ve huzur içinde yaşayabileceğimize dair’ güçlü ve çok önemli bir sembol” diyen Dr. Klaus Onnasch, bunun tüm dünyaya örnek olmasını diledi.

Almanya’nın Kiel kenti merkezli “Köprüler Kuralım” Çalışma Grubu üyelerinden Dr. Klaus Onnasch ve Ev Pagel, Antakya’da gerçekleştirdikleri ziyaretleri kapsamında Kiel’den Antakya’ya bir de ‘dostluk mesajı’ getirdiler. Almanya’nın Kiel şehri Belediye Meclis Başkanı Hans Werner Tovar imzalı dostluk mesajını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a verdiğini söyleyen Klaus Onnasch, Antakya’nın, tüm Dünya için çok önemli bir barış sembolü olduğuna işaret ederken, “Buradaki birliktelik herkese örnek olmalı. Çünkü buradaki ortak yaşam kültürüne her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” diye konuştu. Alman Rahibe Barbara Kallasch’a ait olan ve ‘Barış Evi’ olarak da bilinen tarihi bir Antakya evinde kalan Dr. Klaus Onnasch, Rahibe Barbara’nın Antakya adına ortaya koyduğu ‘barış’ çabasının da bu anlamda çok özel ve çok anlamlı olduğunu  belirtti.

-Bu kent, umut demek-

Sadece Kiel için değil, Almanya’da yaşayan herkes için de, bu kentin kendi içinde muhafaza ettiği ‘birlikte yaşam’ kültürünün ‘umut’ anlamına geldiğini söyleyen Dr. Klaus Onnasch, şöyle konuştu: “Antakya, aslında ‘nasıl olup da tüm farklılıklarımızla bir arada ve huzur içinde yaşayabileceğimize dair’ güçlü ve çok önemli bir sembol. Burada, birbirinden çok farklı dinler ve kültürler, umut edilen o barış adına verdiği mesajla ciddi bir misyon üstleniyor. Hem Kiel adına, hem de dünyadaki her yer adına…”

-Giderek zorlaşıyor-

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın anti-göçmen politikalarıyla yarattığı durumun verdiği rahatsızlığa ve farklı ülkelerdeki (Almanya, Fransa ve Hollanda gibi) anti-demokratik yapılanmaların giderek daha da güçlenmesine işaret eden, Kiel kenti merkezli “Köprüler Kuralım” Çalışma Grubu üyelerinden Dr. Klaus Onnasch, Antakya’nın ortaya koyduğu ‘birlikte yaşam’ kültürünün bu anlamda giderek zorlaştığını dile getirdi, Hatay’ın Antakya özelinde ortaya koyduğu yaşam kültürünün ise bu nedenden dolayı daha bir önem kazandığının altını çizdi.

-Gelen mesaj-

Almanya’nın Kiel şehri Belediye Meclis Başkanı Hans Werner Tovar imzalı dostluk mesajının içeriği ise şöyle: “Eyalet başkentimiz Kiel adına, kardeş şehrimiz Hatay Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve bu güzel şehrin insanlarına candan selamlarımı ve en iyi dileklerimi gönderiyorum. Hatay ve Kiel’in kardeş şehir olmalarının üzerinden henüz çok uzun yıllar geçmemiş olmasına rağmen, ortaklık sözleşmesini imzaladığımız 2012 yılından bu yana bir çok faaliyeti birlikte gerçekleştirdik. Hatay, farklı dinlerin ve halkların hoşgörüyle bir arada yaşadığı bir şehirdir. Kardeşlik içinde gösterdiği candan misafirperverlikle tanınmaktadır. Bu değerler, kardeş şehri Kiel için de çok önemli özelliklerdir. Kardeş şehir ilişkilerimizin böylesine pozitif bir şekilde gelişmesinin nedenlerinden biri de, hiç şüphesiz, bu ilişkilerin temelinde daha eskiye dayanan dini ilişkilerin ve özel dostlukların yatmasıdır. Bu dostluk mesajını getiren Sayın Dr. Klaus Onnasch, uzun yıllardan beri dinlerarası çalışmalarda aktif görevler üstlenmiş, karşılıklı barış ve anlayış temelindeki yaklaşımlara, bugüne değin son derece önemli, değerli ve başarılı katkılarda bulunmuştur. Hatay ve Kiel halklarının olumlu ve barış dolu ilişkiler geliştirmesinin Sayın Onnasch için ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilmekteyim. Kendisi, Hatay ve Kiel’in kardeş şehir olmalarının mimarlarından biridir. Bu nedenle, bu dostluk mesajını Hatay Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’a getiren kişinin yine Dr. Klaus Onnasch olmasından büyük bir sevinç duymaktayım. Şehirlerimizin beraberliğinde göstereceğimiz gelişmelerin, mutluluk ve başarıyla devam etmesini diliyorum. Kurmuş olduğumuz yakın ortaklık ve bağlılığı daha da derinleştireceğimizden eminim.”                Tamer Yazar

 

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ