Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Baro Kongresi Ertelendi

Baro Kongresi Ertelendi
  • 12.10.2020
  • 338 kez okundu

İlçe Seçim Kurulu kongre kararını iptal etti, il seçim kuruluna yapılan itiraz da reddedildi, kongre ertelendi

Hatay Barosu, geçtiğimiz hafta sonunda yapmayı tasarladığı genel kurulunu, Valilik İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı kapsamsında ertelemek zoruna kaldı. Avukatlar kongre salonuna alınmayınca kongre ertelendi. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, kararın hukuki olmadığını savundu.
Baro Başkanı Dönmez, İl Hzıssıhha Kurulu Kararıyla, genel kurulların 2 Aralık tarihine kadara ertelendiğini hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Türkiye’de baroların iradelerine fiilen ve açık bir hukuksuzlukla ipotek koyma anlamına gelen engelleme kararlarının sağlıkla hiçbir ilgisinin olmadığı; aynı dönemde YSK ve Valiliklerin ve Bakanlıkların hem de kritik artışta olan illerdeki vaka sayılarına karşın parti kongreleri, sendika kurulları, düğünlere ilişkin yasaklama getirmeyerek, aksine baro genel kurulları dışındaki tüm etkinliklerin yapılabileceğine ilişkin uygulama ve kararlarıyla ortaya çıkmıştır.
Çoklu/paralel baro yasası ve yaklaşan TBB genel kurulu düşünüldüğünde; Baroların genel kurullarından bir gün önce alınan bu kararların hangi saikle alındığını ve neye hizmet ettiğini anlamak çok da zor değildir. Ancak Baroların Genel Kurullarının neden yaptırılmak istenmediğine ilişkin önümüzdeki günler daha da anlaşılabilir somut sonuçları ve gerçekleri ortaya çıkaracaktır. Hepimiz bu hukuksuzluğu daha da net göreceğiz.
Kanunla düzenlenmiş olan bir seçim; genelgeler ve idari kararlarla yok edilmiştir. Değil hukuku, kanunun şeklini bile tanımayan ve sağlıkla da hiçbir ilgisi olmayan idari kararları biz de tanımıyoruz. Tarih; kendini kanun üzerinde, hukuk üzerinde gören örneklere doludur.
Seçme hakkını ve hak arama hürriyetini sınırlayan ve sadece ‘Barolara Özel’ alınan kararlara imza atanları tarihin en adil yargıçlığına havale ediyoruz.”
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına itiraz ettiklerini ilçe seçim kurulunun ise red kararı verdiğini de bildirdi, ilçe seçim kurulu kararına itirazın da yine il seçim kurulunda reddedildiğinin altını çizerek şöyle devam etti:
“Avukatlık Kanunu gereğince Genel Kurullarda organ seçimlerinin yargı gözetiminde yapılması zorunluluktur. Antakya 1. İlçe Seçim Kurulunun iptal kararı üzerine, İl Seçim Kuruluna yaptığımız itiraz ve YSK nezdinde yaptığımız tam kanunsuzluk başvurusu reddedilmiştir. Bu kararların dayanağı olan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına karşı yürütmenin durdurulması istemli olarak Hatay 2. İdare Mahkemesinde açtığımız davada henüz herhangi bir karar verilmemiştir.
İlçe seçim kurulunun gözetimi ve denetimi olmaksızın yapılacak bir genel kurulun geçerlilik taşımasının yasal olarak mümkün olmaması nedeniyle 10-11 Ekim 2020 tarihinde yapılacağını duyurduğumuz genel kurulumuz bu hukuksuz kararlar sebebiyle engellenmiştir. Genel kurulumuzu bu sebeplerle ertelemek zorunda kaldık.
Genel Kurulun Aralık ayında yapılması için gerekli çalışma başlatılmış olup, yeni genel kurul tarihimiz Yönetim Kurulumuz tarafından süreç içindeki gelişmelere göre değerlendirilecek ve gelişmeler kamuoyuna duyurulacaktır.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ