Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Baro tepkisi

Baro tepkisi
  • 03.08.2021
  • 220 kez okundu

Orman yangınlarında ihmali olan, gereğini yapmayanlar istifa etmeli, yanan alanların imara açılmasına izin verilmemeli.

Hatay Barosu Başkanlığı, ülke genelinde devam eden orman yangınlarının çıkmasında gerekli önlemlerin alınmamasının etken olduğunu kaydederken, “Yangınların kontrol altına alınmasında ihmali olan, gereğini yapmayan yetkiler yargılanmalı, istifa etmeliler. Yanan ormanların imara açılmasına izin verilmemeli, soğutma işleminden sonra yeniden orman vasfına sahip olması için çalışmalar başlatılmalıdır” açıklaması yaptı.
Hatay Barosu açıklaması şöyle:
“Ekosistemimiz için vazgeçilmezimiz olan ormanlar yanıyor, yakılıyor, yeterli önlem alınmıyor. Bir günde 27 yangının olduğunu Bakanlık açıkladı.
Ormanlar, sadece ülkemiz insanlarının değil, tüm dünya insanlarının en önemli yaşam destek kaynaklarındandır ve etkin korunmayı hak eder. Her ne kadar yasalar bu sorumluluğu belirli bir kuruma vermiş olsa da, tüm kurumlar ve insanlar, aynı sorumluluğu hissetmek ve paylaşmak zorundadır.
Sayısız türe yuva olan ormanlar, gezegendeki tüm canlıların yaşamının devam edebilmesi için büyük öneme sahip. Tüm canlıların özgür ve adil yaşayacağı bir dünya için hep birlikte çalışmaya, yaşamı ve umudu savunmaya şimdi daha çok ihtiyacımız var.
Yangınların çıkmasında sorumluluğu bulunanlar, etkin ve hızlı bir soruşturma ile tespit edilerek yargı önüne çıkarılmalı, bilgi kirliliğinin önüne geçilmelidir. Yangınların kontrol altına alınmasında ihmali olan, gereğini yapmayan yetkiler yargılanmalı, istifa etmeliler. Yanan ormanların imara açılmasına izin verilmemeli, soğutma işleminden sonra yeniden orman vasfına sahip olması için çalışmalar başlatılmalıdır.
Hatay Barosu olarak, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Yanan her ağaç bir can, yanan ormanlarımız hayatımızdır.” -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ