Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Baro’dan Cumhuriyet Mesajı

Baro’dan Cumhuriyet Mesajı
  • 30.10.2017
  • 1.306 kez okundu

29 Ekim, Karanlığa Karşı Başkaldırıdır…

Hatay Barosu mesajında, 29 Ekim’in, karanlığa karşı bir başkaldırı günü olduğuna vurgu yapıldı. Baro Yönetimi adına açıklamayı yapan Başkan Av. Ekrem Dönmez, 94 yıl önce çağdaş ve laik bir ülkenin temelleri atılırken yapılan devrimlerin, bugün Cumhuriyetin sağladığı değerlerin, bütünlüğün önemini daha da anlamlı kıldığını bildirdi ve şöyle devam etti:
“Çocuklarımızın geleceği için bu kavramlara sahip çıkmalıyız. 29 Ekim 1923, karanlığa karşı başkaldırıdır. 29 Ekim 1923 ulusal onurdur. 29 Ekim 1923, sonu olmayan bir başlangıçtır. Cumhuriyet aydınlanmadır, özgürlüktür. Cumhuriyet, halka dayanmaktır.
Cumhuriyet; doğmatik düşünceyi esas almış anlayış yerine, bilimsel düşünceyi ön plana çıkaran, akıl, kuşkuculuğa dayalı anlayışla yeni insan modelinin yaratılmasında önemli bir roldür.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Geleceğin Işıklı Çiçekleri’ olarak nitelediği, rejimin ve demokrasinin savunucusu olarak gördüğü gençlerimizi olanak ve fırsat eşitliği içinde yetiştirmek, nitelikli insanlar olarak topluma kazandırmak için gerekli imkânlar seferber edilmelidir. Cumhuriyet, demokrasiyi ve ulusal egemenliği içinde barındırdığı sürece fazilettir.
Ülkemiz ve Cumhuriyetimiz, içeriden ve dışarıdan büyük tehdit altındadır. Her zamankinden daha fazla milli birlik ve beraberliğe, sağduyuya sahip olmamız gereken günleri yaşamaktayız. Cumhuriyetimiz için ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme milli birlik ve beraberliğimizi gösterme günüdür. Bugün, bizi millet yapan yüksek değerlerimizin daha gür sesle yüceltileceği, geçmişte olduğu gibi tek yürek olarak haykırılacağı, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakılacağı gündür.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve rahmetle anıyor, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatma inanç ve kararlılığı ile 29 Ekim Cumhuriyet bayramımızı kutlarız.”

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ