Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Barolar Hareketli…

Barolar Hareketli…
  • 15.11.2019
  • 405 kez okundu

Feyzioğlu’na “disiplin” yolu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetimi’nin olağanüstü genel kurul çağrısını reddetmesinin ardından, TBB’ye karşı idari dava açılmasından suç duyurusunda bulunulmasına kadar çeşitli eylemler için hazırlık yapıldığı haberleri ve geldi bu konuda ilk adım da atıldı!

Hatay Barosu’nun, Baro Başkanı Ekrem Dönmez ile dahil olduğu sürecin Genel Merkez’i noktasında harekete geçen muhalif Barolar, Metin Feyzioğlu’na yönelik “disiplin” yolu için ilk adımı attı. Ankara Barosu Avukatlarından Hacı Bayram Vural, TBB Başkanı Feyzioğlu’nun disipline sevk edilip, meslekten el çektirilmesi için hukuki işlem başlattı. Vural, “Feyzioğlu, görevini kasten kötüye kullanıyor” dedi.
Bilindiği gibi, olağanüstü genel kurul çağrısı ile bazı Barolar (İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Urfa, Van, Bursa, Antalya, Aydın, Diyarbakır, Tunceli ve Mersin Baroları) çağrı yapmış, ancak bu çağrı, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından reddedilmişti. Hatay Barosu, çağrı yapan Barolar arasında olmamasına rağmen, oldukça geniş bir değerlendirme yazısı ile sürece dahil olmuş ve “Barolar Birliği tarafından ‘olağanüstü kongre’ başvurusunun reddedilmesi, hukuksuz ve Avukatlık Yasası’na aykırıdır…” tespitinde bulunmuştu. Hatay Barosu, Barolar Birliği Yönetimi’ni, takındığı son tavır noktasında da eleştirmişti.
-İHRAÇ İSTEMİ-
Baroların olağanüstü genel kurul çağrısını hukuksuz bulan ve “hodri meydan” diyerek “reddeden” Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’na tepki büyüyor. 12 Baro Başkanının, Feyzioğlu’na, “kanunları uygula ve istifa et” çağrısıyla birlikte, Ankara Barosu’na, Feyzioğlu ile ilgili “disiplin ve meslekten ihraç” istemiyle bir başvuru yapıldı.
Baro Avukatlarından Hacı Bayram Vural, Feyzioğlu’nun da Ankara Barosu üyelerinden olduğundan hareketle Ankara Barosu Başkanlığı’na gönderdiği dilekçesinde, Baroların “olağanüstü genel kurul” çağrısını reddeden Baro üyesi Feyzioğlu’nun hukuku kasten uygulamadığına dikkat çekti.
Vural, dilekçesinde, TBB Yönetim Kurulu üyeleri Avukat Ünsal Toker, Avukat Sabri Erdal Güngör ve Avukat Sabiha Tekin’in de Feyzioğlu ile birlikte olduğunu belirterek, “Avukatlık mesleği, şikayetlilerin görev yaptığı dönemdeki eylemleri ve eylemsizlikleri nedeniyle hızlı bir itibar kaybına uğramışken, mesleğin itibarının tamamen sıfırlanması da son eylemleri ile yine bu kişiler ellerinden olmuştur” dedi.
Avukat Bayram Vural, Feyzioğlu ile beraberindeki TBB Yönetim Kurulu üyeleri hakkında acil olarak “tedbiren meslekten el çektirme” kararıyla birlikte, haklarında disiplin kovuşturması yapılarak, eylemlerine uyan disiplin suçlarından ceza verilmesini istedi. Vural, Ankara Barosu’nun, Feyzioğlu ve beraberindekiler için Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde de işlem yapılması için harekete geçmesi gerektiğini belirtti.
-BAŞKANLIK DÜŞER-
Eski Cumhuriyet Savcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu, Avukat Hacı Bayram Vural’ın dilekçesi sonrasında Baro Disiplin Kurulu’nun vereceği ve kesinleşecek bir kınama cezasının bile Feyzioğlu ile beraberindekileri TBB Yönetimi’nden düşürmeye yeteceğini söyledi. Konuya ilişkin olarak, “Feyzioğlu’nun sığınabileceği hiçbir hukuk maddesi kalmamıştır. Feyzioğlu hakkındaki bir disiplin cezası sonrasında, Barolar Birliği’ne olağanüstü genel kurul çağrısı yapmaya bile gerek kalmayacaktır” diyen Eminağaoğlu, Feyzioğlu başkanlığındaki TBB Yönetimi’nin, hukuk sisteminde “büyük yara” açtığını söyledi. Eminağaoğlu, “TBB’nin böyle bir duruma düşürülmesi, hukukun üstünlüğü adına kabul edilemez bir durumdur. Sadece yargıç ve savcıların değil, savunma mesleğinin de nereye sürüklendiğini gösteren ve ilk kez yaşanan çok acı bir örneğe şahit oluyoruz” diye konuştu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ