Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Barolar tepkili

Barolar tepkili
  • 05.03.2021
  • 400 kez okundu

Baro Genel Kurullarının 300 kişi ile sınırlandırılması kabul edilemez.

İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nde, kontrollü normalleşme kapsamında, Baroların 300 kişi ile sınırlandırılmış katılımla genel kurullarını yapabileceklerine ilişkin uygulamasını Avukatlar ve Barolar kabul etmiyor. Hatay Barosu’nun da yer aldığı, Türkiye’de çok sayıda Baronun altına imza attığı açıklamada, 300 kişiyle genel kurul yapılmasının, Barolara “Genel Kurul yapmayın” mesajı olduğu hatırlatıldı ve “Aklımızla alay mı ediliyor?” sorusu soruldu.
Hatay Barosu’nun da altına imza attığı Barolar ortak mesajında, özetle şöyle denildi:
“Barolar ve kamu kuruluşu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının yapılması pandemi gerekçesiyle engellenirken, iktidar partisi başta olmak üzere, siyasi partilerin il, ilçe kongrelerinin, gençlik ve kadın kolları kongrelerinin yapılmasında sakınca görülmemiş, hatta bu durum, yürütmenin başı tarafından, Partisinin genel kurullarının yapıldığı salonların ‘lebalep dolu’ olması övgüsüne mazhar olmuştur.
Tüm bunlar yaşanırken, geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığı’nca, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, pandemi tedbirlerinin riskli illere göre kademeli olarak kaldırılacağı belirtilerek, kovid-19 pandemisi tedbirlerinin nasıl uygulanacağına ilişkin bir genelge yayımlanmıştır.
İl Hıfzıssıhha Kurullarınca da, tedbirlerin genelge doğrultusunda uygulanmasına karar verilmiştir. Alınan tedbirlerden birisi, doğrudan Baroları ilgilendirmektedir. Hangi kriterler esas alınarak hazırlandığını bilmediğimiz bu tedbirlerin, hayatın gerçekliğinden uzak ve uygulanabilir olmadığını açıkça belirtmek istiyoruz.
Baro genel kurullarının, çok yüksek riskli illerde yapılamayacağı, diğer illerde ise kişi başına 8 m2’lik bir alan bulundurma koşulu ve 300 kişiyi aşmayacak şekilde yapılabileceği belirtilmiştir.
Kayıtlı Avukat sayısı 300’ün altında 29 Baromuz bulunmaktadır. Diğer Barolarımızın tamamının mevcudu 300’ün üzerindedir. Hatta bazı Barolarımızda genel kurul yapılabilmesi için gereken yüzde 10 üye sayısı bile bu sayının üstündedir. Bu nedenle, Baroların genel kurulları için böylesi bir sınırlama getirilmesi, en hafif deyimiyle aklımızla ile alay edilmesi, genel kurul yapılabilmesinin 300 kişi ile sınırlanması da, özetle Barolara “Genel Kurullarınızı yapmayın” demek anlamına gelmektedir.
TBB seçimlerinde, Baro genel kurullarında seçilen TBB delegeleri oy kullanacaklarından, TBB seçimlerinin de yapılabilmesi için de tüm Baroların eş zamanlı olarak genel kurullarını yapabilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda bir kısım TBB delegesi belirlenmiş, bir kısım TBB delegesi ise belirlenmemiş olacaktır, ki bu durum TBB seçimlerinin yapılabilmesini imkansız kılacaktır.
Bu nedenledir ki, Baro genel kurulları ile ilgili alınan tedbirler uygulanabilir olmayıp, uygulandığı takdirde ise kaos yaratmaktan başka bir işe yaramayacaktır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ