Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Başarıya Giden Yol

Meryem Büyükleyla
Meryem Büyükleyla
  • 07.04.2021
  • 189 kez okundu

Hayat boyu bir dizi sınava tabi tutulduk, tutulmaya da devam ediyoruz. Girmiş olduğumuz sınavların hayatımız üzerine belirleyici bir role sahip olduğunu biliyoruz. Liseye geçiş sınavı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı, KPSS ve nicesi. Başarılı olmanın yollarını gerek araştırdık gerek yaşayarak öğrendik. Her sınav öncesi heyecana yenik düşmemek için kendimizi veya bir başkasını telkin ettik. Bu sınavlar az önce de belirttiğim üzere hayatımız üzerine belirleyici bir role sahip. Ne kadar belirleyici role sahip düşünelim.

Başarı denildiği zaman akla sadece akademik başarı gelmekte. Bir çocuğun yazmış olduğu şiirin ne kadar başarılı olduğunu, herhangi bir spor dalında yetenekli olması yeterince konuşulmuyor. Oysa başarının anlamı oldukça açıktır; hedefe ulaşmak anlamına gelir. Hedefi sınav olmayan öğrencinin başarısız olduğunu söyleyebilir miyiz? Bize göre az para kazandıran bir işte çalışanlar için başarısız diyebilir miyiz?

“Başarı seçtiğin alanda gösterdiğin çabadır. Ne istediğini bilmek ve o doğrultuda da emek sarf etmektir.”

Bir başka deyişle insanların bizden bekledikleri değil bizim kendimizden ne beklediğimizdir. O nedenle burdan öncelikle ailelere seslenmek istiyorum. Çocuklarınızı takdir etmeyi unutmayın. Takdir edilmeleri için derslerinde iyi olmalarını beklemeyin, iyi bir insan olmananın da takdiri hak ettiiğini bilsin çocuklarımız. [email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ