Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,51 / Satış: 6,54
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,24

Basınçlı, Damlama Sulama Sistemi…

Basınçlı, Damlama Sulama Sistemi…
  • 25.11.2019
  • 218 kez okundu

Reyhanlı TSO Başkanı Zaroğlu, Amik çiftçisine eğitim istedi

Reyhanlı’nın önemli sivil toplum kuruluşlarından, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu, bölgede ciddi bir kuraklık yaşandığını, yapımı süren Reyhanı Barajı tamamlandığında, bölge çiftçisinin hazırlıksız yakalanmaması için de basınçlı ve damlama sistemi ile sulama eğitiminin verilmesi gerekliliğine dikkati çekti.
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu’nun bu konudaki, “kuraklık- katıksız duygularım” başlıklı açıklaması şöyle:
“Bölgemizdeki savaşlar, ekonomik sıkıntılar, hayatın acımasız akışı, bizleri, kafamızı kaldırıp ‘etrafımızda ya da dünyada neler oluyor’ sorusunu soramaz hale getirdi maalesef. Doğa, çocuklarımıza bırakacağımız yegane servetimiz. Su olmadan yaşam olmaz, ama maalesef, artık hem ülkemiz hem bölgemiz hem de dünya için çanlar çalıyor. Bir an önce tedbirler alınmalı. Bakın, kendi bölgemizden örnek verecek olursak… Hatay’da 1 milyon 800 bin dönümlük önemli tarım arazisine sahip Amik Ovası; bilinçsiz, kontrolsüz sulama ve alınmayan önlemler nedeniyle kuraklık sorunu yaşamaktadır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, bu yılın Ekim ayı, ülkenin büyük bölümünde olduğu gibi, ilimizde de yağışsız geçti. 2018 yılı Ekim ayı yağış ortalamasında, geçen yılın aynı dönemine göre % 75,3 oranında azalma yaşanmıştır. Sulanabilir arazi varlığının toplam tarım arazisi içinde %51 olması, Reyhanlı Barajı projesi ile bu oranın daha da artacağından ve su taşkınlarının da önleneceğinden hareketle, yapımı devam eden ve 2015 yılında bitirilmesi planlanan Reyhanlı Barajı inşaatının biran evvel tamamlanması, basınçlı ve damlama sulama teknolojisine geçilmesi için de çiftçilere acil olarak eğitim verilmesi gerekmektedir.”  -Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ