Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

Başkan Savaş İle Yayılan Yeni Siyasal Ekol= Başarı

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 04.04.2019
  • 461 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Üç dönemdir arka arkaya ilimizde başkanlık seçimini kazanarak bu alanda kırılması zor bir rekora imza atan Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı ve onun siyasal duruşunu iyi anlamalı ve yorumlamalıyız. Biliyoruz ki, elde ettiği başarı bir tesadüf değildir.

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bugüne kadar temel siyasal bir ekolden ya da doktrinden beslenmiş, içinde bulunduğu siyasal eşiğin militanı ve askeri olmayıp, diğer siyasal ekol ve doktrinleri anlayarak, bunlarla empati kurup, uyum göstererek siyasal bir “UZLAŞMA – BİRLİKTE HAREKET ETME” siyasetini yaşama geçirmiştir. Tam bu aşamada hem solcu, hem sağcı, hem muhafazakar – milliyetçi, hem Atatürkçü, hem de demokrat ve devrimci bir sentez ortaya koyarak, tahminlerimizin çok ötesinde geniş bir uzlaşmacı kültür ve seçmen tabanından büyük bir destek ve onay almıştır. Bu tarz siyasetçi örneğine ülkemizde az rastlanılmıştır ve diğerlerinin başaramadığı SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK olmuştur. Başkan Savaş, Türk Siyasetinde, belki de artık yeni Türkiye’yi şahlandıracak farklı bir siyasal kültür ve birikimin en önemli temsilcisidir. Üç dönemdir de bu alanda sonuç alan, oylarını arttıran ve her defasında daha çok seçmen tabanında sevilen, saygı duyulan bir siyaset olgunluğuyla, SÜRDÜRÜLEBİLİR örnek bir siyasal akım yaratmıştır.

Başkan Savaş’ın bu yolculuğu, bugün artık İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin gibi büyük şehirlerde de görülmüş, içselleştirilmiş ve belki de Türkiye’de bu alanda CHP çatısı altında yeni bir siyasal duruş yaşam bulmaya başlamıştır. Evet, doğru bir şey varsa, doğru sonuç ardından geliyor ve o da BAŞARI oluyor.

Seçim sonuçlarının; zorluklar, engellemeler ve manipülasyonlar eşliğinde sinir bozucu akışına rağmen, sonuçta güneşin balçıkla sıvanamadığı bir aşamada gerçeğin gün gibi ortaya çıkmasıyla bir Bahar havası esti. Ülkemiz, uzun yıllardır yaşamadığı bir fotoğraf ile karşılaştı. Kazanan da kutlama yaptı, kaybeden de kutlama yaptı. Boynu bükük yoktu neredeyse. Bu, ne güzel bir sonuç aslında.

Ve gördük ki; Sosyal demokrasi, bu ülke için bir alternatif olabilir. Yapılması gereken tek şey; ayrıştıran, kutuplaştıran ve ötekileştiren siyasal duruş ve yoldan uzaklaşmak, elimizi herkese uzatmak, sevgi dilini egemen kılmaktır.

Siz doğru iseniz, hangi siyasal akım içinden geldiğinizin bir önemi yok. Etnik kökeninizin, kimliğinizin ya da renginizin bir önemi yok. Bugün Hatay’da, sokaktaki her iki kişiden biri Başkan Savaş’ı destekliyor ve onaylıyor. Oyların %55’ini almak, Hatay gibi son derece zor bir siyasal iklime sahip bir coğrafyada ayakta alkışlanması gereken bir başarıdır.

Ve sevindirici olan da, Başkan Lütfü Savaş’ın artık yalnız olmamasıdır. Elini uzattığı an tutacak bir İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Eskişehir ve birçoklarının da olması, önümüzdeki süreçte ülkemizde yepyeni bir iklimin yaşanacağının kanıtıdır.

Hep deriz ya, Hatay, ülkenin en önemli model şehridir. Evet, görüyoruz ki, Doç. Dr. Lütfü Savaş ile Hatay’ımız, Türkiye’ye yeni bir ‘umut model’, yeni bir ‘başarı sistematiği’ hediye etti. Şimdi bunu, en doğru yolla Türkiye’nin ideali olarak yaymak ve inşa etmek kalıyor.

Çok iş var yapacak. Yolun açık olsun Aydınlık Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş.

Hayırlı olsun Türkiye.

İyi çalışmalar.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ