Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Başkan Savaş…

Başkan Savaş…
  • 15.08.2019
  • 885 kez okundu

EXPO’da ilk kazmanın Ekim ayında vurulacağını söyledi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada, çalışmalarını ve faaliyetlerini aktardı.
2021 yılında kentte yapılması planlanan EXPO’nun çalışmaları ve bunun Hatay’a kazanımları konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Savaş “EXPO’nun arka planında kırsal bölgenin kalkınması yatıyor. Çiçekçilik, fidancılık ve tıbbi aromatik bitkiler en çok kalkınma beklediğimiz konular. İlçelerde kooperatifler kurarak ve il genelinde birlik oluşturarak çiçeklerimizi ve tıbbi aromatik bitkilerimizi paketleyip, marka değerini yükseltmek ve coğrafik işaretlemesini yaparak dünya pazarında satmak istiyoruz. Dünyada 50 milyar Euro’luk bir pasta var. Bu pastanın %70’lik kısmını Hollanda, Fransa, İspanya ve İtalya alıyor. Biz de, Türkiye’nin 100 milyon Euro’luk payından kentimize düşeni almak istiyoruz. Kırsal kesimden merkeze göçü önleyebilmek ve insanların kırsalda kalıp para kazanacakları bir çalışma yapmak istiyoruz” dedi.
EXPO’da 2 farklı adımda hareket ettiklerini söyleyen Başkan Savaş, “İlki yap-işlet-devret modeli, diğeri ise bizim yapacağımız model. Yap-işlet-devret modeli için bayram sonrası ihaleye çıkacağız. Ekim ayı içerisinde de ilk kazmayı vurmayı amaçlıyoruz. Bu çalışmalar yaklaşık olarak 12 ay sürecek. Daha sonra ise yeşil alanların donatılması ve hazırlık aşamaları için 6 aylık bir süreç tahmin ediyoruz. Tüm bu emeklerin ardından da 2021 Nisan ayında Hatay EXPO’suna güzel bir açılış yaparız” şeklinde konuştu.

-HADO’yu kente kazandıracağız-
Uzun bir deniz bileşkesine sahip Hatay’ın, turizmini canlandırmak ve kente deniz ulaşımını sunmak için projelendirilen HADO’nun son dönem çalışmalarını anlatan Başkan Savaş; “Çalışmalarımızın bürokrasi ayağında problem yok. Projenin yapımı için 6-8 aylık bir süreç söz konusu. Gümrük alanı oluşturmak zorundayız ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Vali Bey ile birlikte yapmış olduğumuz koordineli çalışmalar neticesinde Madenli’deki balıkçı barınağının marinaya dönüştürülmesi konusunda karara vardık. Bu alanda balıkçı barınağı, su sporları ve HADO’nun işletilmesi için marina yapılabileceğine dair projelendirme yaptık. Henüz sözlü olarak görüşmeleri yapıyoruz, yakın zamanda da imza süreçlerini tamamlayacağız” dedi.

-Ürünlerimizi markalaştıracağız-
Yerelden kalkınmayı arttırmak için projeler geliştirdiklerini söyleyen Başkan Savaş, narenciye çiftçilerinin yüzünü güldürecek bir çalışmanın müjdesini verdi ve şunlara değindi: “Çiftçilerimize yönelik yeni bir projemiz daha var. Narenciyenin yoğun olduğu kentimizde, bu değeri kullanabilmek ve sektörü canlandırabilmek için bir proje geliştirdik. Narenciye ürünlerimizi yöremize ait marka altında işleyip pazarlama için atılım gerçekleştireceğiz. Yerelden kalkınma modelinin altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Gelmiş olduğumuz noktada işsizlik oranı arttı. İnsanlar malını değerlendiremiyor. Bunun sebebi ise insanların tarlalarından kar elde edememesidir. Çözüm olarak da yük de hafif para da ağır şeyler üreteceğiz” dedi.

-Ulaşımda yeni döneme geçtik-
Hatay’daki toplu taşıma düzenini sağlamak amacıyla Ulaşım Master Planı çalışmaları yaptıklarını ifade eden Başkan Savaş, bu süreci kabul etmeyen şoför esnafı için çözüm arayışında bulunduklarını da ifade etti. .
Şehir içinin fazla arabayla dolmasını engellemek, gürültü ve egzoz dumanının azalmasını sağlamak amacıyla ulaşımda yeni döneme geçtiklerini ifade eden Başkan Savaş, “Türkiye genelinde yapılan toplu taşımada yeni dönem çalışmalarını biz de kentimize entegre ettik. Eski arabalarda yeniliğe gidilmesi gerektiğini de gözlemleyerek çalışmalara başladık. 280 kişiyi aşkın üye sahibi olan Defne bölgesindeki kooperatifte birtakım anlaşmazlıklar yaşandı. Kooperatifteki 28 kişi yenilenme sürecini kabul etmedi. Bu duruma çözüm olarak güzergâh planları ve farklı yöntemler denedik. Ama tüm bu çalışmalarımıza rağmen bu 28 kişiyi ikna edemedik. Bizim istediğimiz model bu değildi, ancak bu 28 kişinin arkadaşlarının hakkını yeme konusundaki ısrarlarından dolayı yolları ayırmak zorunda kaldık” dedi.
Başkan Savaş, programın ilerleyen dakikaların kentin gastronomi alanındaki gelişmelerinden de bahsetti. Antakya’da açılan gastronomi evinin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Lütfü Savaş, “Antakya-Defne bölgesindeki EXPO alanında Hatay yemeklerinin, Arsuz-İskenderun Expo alanında ise dünya mutfağı yemeklerinin yapılacağı alanlarımız olacak. Bu organizasyona katılacak misafirlerimiz UNESCO tarafından tescilli yemekleri tadabilecekler. EXPO alanlarımızda sadece gastronomi değil tarihi, kültürel ve sanatsal birçok alan ve etkinlik yer alacak. Biz ait zenginlikleri tüm dünyaya göstermek ve onlara örnek olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

-Hıdırbey’de Gastronomi Evi açılacak-
Antakya’daki Gastronomi Evi’nde eşi Nazan Savaş’ın büyük katkısı olduğunu ifade ederek teşekkür eden Başkan Savaş, benzer bir gastronomi evinin Samandağ Hıdırbey’de açılacağını müjdeledi. Başkan Savaş ayrıca, EXPO ve gastronomi atılımlarıyla şehrin turizm ve ticaret gelirlerine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.
İmar planı çalışmalarının da devam ettiğini ifade den Başkan Savaş, “İmar planı çalışmalarımız devam ediyor. Biz bu çalışmaları yaparken 65 farklı kurumdan görüş ve bilgi alıp çalışmalarımızı buna göre şekillendirdik. Hatay’ın ilk defa 1/100.000 ölçekli imar planı oldu. Bu plana göre 1/5.000 ölçekli planları şekillendirdik” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ