Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Başkan Savaş’ın tespiti: Salgın Zaten Vardı!

Başkan Savaş’ın tespiti: Salgın Zaten Vardı!
  • 01.04.2020
  • 699 kez okundu

“Deprem ertesinde, Elazığ’a gitmeden önce bir Avrupa seyahati yapmıştım. Oradan geldim. Giderken de rahatsızlandım. Bütün bu semptomlar bende vardı.”

TELE1 Televizyonu’nda yayınlanan ve Zeynel Lüle tarafından sunulan “Gün Ortası” programının konuğu olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ‘koronavirüs’ salgını konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Lüle, Sözcü Gazetesi Köşe Yazarı Saygı Öztürk’ün 31 Mart tarihli köşesine taşıdığı bazı açıklamalara dair sorular sordu. Hatırlanacağı gibi, bahse konu köşe yazısında, Başkan Savaş’ın, “1.5 aydır bu hastalığın Hatay’da olduğunu söylüyorum. Bu hastalığı biz zaten geçiriyorduk. Hatta ben de, komşumuz olan karı-koca da geçirdi. Bunları, enfeksiyon hastalıkları hocası olarak söylüyorum ve zamanında ilgililere uyarılarım da oldu. Ocak ayından itibaren önlem alınması gerekirdi. İki ay önce sokağa çıkma yasağı ilan edilseydi bu sıkıntılar olmazdı. Şimdi yapılması gereken, izolasyon kuralarına uyulmasıdır. Bunu, şiddetle ve önemle öneriyorum” sözlerine yer verilmişti.
-SALGIN!-
TELE1’deki açıklamasında, benzer ifadeleri tekrar eden Başkan Savaş, şunları söyledi:
“Elazığ depremi sürecinde, bunun, Hatay’da bir salgın halinde olduğunu düşünüyorum, bir Enfeksiyon Hastalıkları Hocası olarak. Elazığ’a gitmeden önce, bir Avrupa seyahati yapmıştım. Oradan geldim. Giderken de rahatsızlandım. Bütün bu semptomlar bende vardı. Dönüşte de 1 gece, çok kötü bir şekilde hastalandım ama… Devam ettim! Tabi doktor olmamızın verdiği bir avantajla, ilaç da kullandık. Ayakta geçirdik! Ama bizim komşumuz, 30-32 yaşlarındaki 2 kardeşimiz var. Bunlar da, 20-22 gün boyunca böyle bir hastalık sürecine tutuldular. Aynı semptomlar! Kuru öksürük, ateş, bulantı, kusma. Zaman zaman ishal ve karın ağrısı.”
-TABLO-
Hatay’da, bugün itibariyle koronavirüs tablosunu da değerlendiren Başkan Savaş, kendi tespitleri çerçevesinde, toplumun yüzde 80-85’lik bir kesiminde virüse karşı bir antikor oluştuğunu da dile getirdi. Savaş, sadece Hatay’ın değil, tüm Türkiye’nin, koronavirüs salgını ile Ocak ayının ortalarından bu yana iç içe olduğunun altını çizerken, “Bu açıklamalarım ne kimseyi tedirgin etsin, ne de rahatlatsın. Biz, rutin tedbirlerimizi alalım. Ama psikolojimizi de bozmayalım” mesajı verdi.  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ