Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,67 / Satış: 7,70

Başkanlarımızın Yanındayız

Başkanlarımızın Yanındayız
  • 24.06.2020
  • 268 kez okundu

Hatay’da Avukatlar, Baro Başkanlarının Ankara’ya alınmamasına ve şiddete tepkili:

Aralarında Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’in de bulunduğu Türkiye’den 50’ye yakın Baro Başkanının, Ankara’ya yürüyüş eylemi sırasında varılan Ankara girişinde polis tarafından durdurulmaları ve kente alınmamaları, o sırada yaşanan tartışmalar ve iddialara göre de yaşanan darp, ilimizdeki Avukatlar tarafından kınandı.
Pazartesi günü akşam saatlerinde Adliye binası önünde cübbeleriyle toplanan bir grup Avukat, Başkanlarının yanlarında olduklarını, gösterilen şiddeti kınadıklarını duyurdu. Hatay Adliyesi önündeki eylemi gerçekleştiren Avukatlar adına kaleme alınan açıklamada, Baroların yapısının değiştirilmesine ilişkin girişimlerden vazgeçilmesine ilişkin adımlardan sonuç alınamaması üzerine Ankara’ya yürüyen Baro Başkanlarının, Ankara’ya girişlerinin engellenmesinin tepkiyle karşılandığı belirtildi ve şöyle denildi:
“Baro Başkanlarının, Baroların yapısını değiştiren ve Baroları etkisizleştirmeye yönelik yasa teklifinin geri çekilmesi için bulundukları illerden başkent Ankara’ya başlatmış oldukları yürüyüşün 4. Gününde, güvenlik güçlerince Ankara’ya girişlerine izin verilmemektedir. Yürüyüşün üç günü, hiçbir sıkıntı yaşanmamasına rağmen, Başkanlarımızın yürüdükleri güzergâhta halkın desteğini alarak yaptıkları yürüyüş maalesef Ankara’da engellenmiştir. Baro Başkanlarının dahi başkente girişine izin vermeyen, en demokratik eyleme dahi tahammül etmeyen bir iktidar, yürüyüşün ne kadar haklı bir talep içerdiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Avukatlık Kanunu, Barolara, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü koruma ve geliştirme görevi vermiştir. Barolar, yasadan kaynaklı olarak kendilerine verilen görevi en iyi bir şekilde yerine getirmek arzusu içinde olmuşlardır. Bundan sonra da bu konudaki ısrarını ve haklı taleplerini dile getirmekten asla vazgeçmeyeceklerdir.
İnsan haklarını ve hukukun üstünlüğünü her yerde ve her platformda sonuna savunacağımızı, halkımızın hak arama mücadelesinin yanında olacağımızı, savunmaya yönelen her türlü müdahaleye karşı tüm gücümüzle mücadele edeceğimizi belirtmek isteriz. Baro Başkanlarının başkent Ankara’ya alınmamalarını, fiili olarak şiddete maruz bırakılmalarını kınıyoruz. Başkanlarımızın yanındayız. Savunma susmayacak, halk nefessiz kalmayacak. Savunma susmadı, susmayacak.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ