Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Başkentte “Antakya Medeniyetler Korosu” rüzgarı esti

Başkentte “Antakya  Medeniyetler Korosu” rüzgarı esti
  • 02.11.2017
  • 1.249 kez okundu

Dün başlayan Başkentte Hatay Günleri kapsamında Ankara MEB şura salonunda önceki akşam gerçekleşen Antakya Medeniyetler Korosu Konseri salonu dolduran müzikseverlere unutulmaz bir gün yaşattı.
Konser öncesi yapılan kokteyli çok sayıda Ankaralı katılırken, Hatay’ın meşhur künefesi yoğun ilgi gördü. Vatandaşlar Künefe ikramında uzun kuyruklar oluşturdu. Dünyaca ünlü koro olan Antakya Medeniyetler Korosu, Amerika’da gerçekleşecek olan konser öncesi Ankara’da gerçekleştirilen konserde, Ankaralıları mest etti.
Konsere; Hatay Valisi Erdal Ata, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Dış İşleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Kalkınma Bakanlığı Bakan yardımcısı Yusuf Coşkun, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Burhan Üstün, Ankara Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir yanı sıra yüzlerce müziksever katıldı.
İlimizin kültür zenginliğini, söyledikleri eserler ve yorum tarzlarıyla dünyaya tanıtan bir marka özelliği taşıyan Antakya Medeniyetler Korosu, bu yıl altıncısı düzenlenen “Başkent’te Hatay Günleri” kapsamında verdiği konserle başkentlileri mest etti.
Konserin açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman yaptı. Hatay’ın dillerin, dinlerin ve medeniyetlerin şehri olduğunu belirten Yayman, “Kenti en iyi anlatacak unsur, Hatay Medeniyetler Korosu’dur. Koro üyelerine emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.
Hatay Valisi Erdal Ata da yaptığı konuşmada Hatay’ın hoşgörünün başkenti olduğunu ifade ederek “Hatay, binlerce yıl tarihi olan, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan, farklı inanç ve kültürlerin karşılıklı saygı ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir kenttir” dedi.
Hatay’ın kültür mozaiğinden kesitlerin koro tarafından sunulacağını dile getiren Vali Ata, ”Koroda her yaştan ve her meslek grubundan insanımız var. Biz insanların farklı dinde, farklı kültürde olsa bir arada yaşayabileceğinin mesajını tüm dünyaya vermek istiyoruz. Başkentteki bu yoğun çalışma temposuna hoş bir sedayla, Hatay’ımızdan bir hoşgörü rüzgârı estirmek için buradayız. Ben başta Medeniyetler Koromuz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmalardan sonra sahne alan ilimizin gururu Medeniyetler Korosu, Hatay’ın hoşgörü kültüründen harmanladığı bestelerle ziyaretçilere eşsiz bir müzik ziyafeti sundu.  -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ