Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

‘Baskı’ ve ‘Zulüm’ sona ersin

‘Baskı’ ve ‘Zulüm’ sona ersin
  • 22.05.2017
  • 1.505 kez okundu

Gazeteciler serbest bırakılsın

Antalya, Sakarya, Aydın, Hatay ve Adana Barolarından yapılan ortak basın açıklamasında, “Basın, iktidarların oyuncağı olabilecek dev bir klavye değildir” mesajı verildi, Sözcü Gazetesi’ne yapılan operasyon kınandı.

Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Sakarya Baro Başkanı Av. Zafer Kazan ve Antalya Baro Başkanı Av. Polat Balkan, Türkiye’de Gazetecilere ve medya organlarına yönelik gerçekleşen operasyonları sert bir dille kınadı.
“Özgür basın, katılımcı demokrasilerin ve gelişmiş medeniyetlerin olmazsa olmazıdır” denilen ortak açıklamada, son olarak Sözcü Gazetesi’ne yönelik gerçekleşen gözaltılara işarete dilerek şu ifadelere yer verildi:
“Sözcü Gazetesi imtiyaz sahibinin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkında, ‘Fetö/Pdy üyesi olmamakla birlikte, bu örgüt adına suç işlemek’ suçlamasını da içeren birden çok iddia ile yürütülen soruşturma kapsamında operasyon yapılmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Gazete Sahibi Burak Akbay, İnternet Sorumlu Müdürü Media Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve Muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı verilmiştir.
Yaklaşık 10 aydır süren soruşturmada gözaltı kararları için 19 Mayıs gibi çok özel bir milli bayram gününün seçilmesi, böyle bir günde Sözcü Gazetesi’ne arama, el koyma ve gözaltı kararı ile operasyon yapılması; basın özgürlüğüne, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yapılan bir saldırıdır. Tam 6 savcı değiştiren soruşturma kapsamında yapılan bu uygulamalar, hukuk devleti ve demokrasi ile hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır.”
-ÖZGÜR BASIN VURGUSU-
Baro Başkanlarının ortak açıklamasında, “Özgür basın, katılımcı demokrasilerin ve gelişmiş medeniyetlerin olmazsa olmazıdır” vurgusu yapılırken, siyasi iktidar da eleştirildi.
“Manşetlerin ve kullanılan kelimelerin gözaltına alındığı ve tutuklandığı günümüzde Sözcü Gazetesi’ne yapılan uygulamalar, basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 155. sırada olan ülkemiz adına utanç vericidir. Bu baskı ve zulüm ortamının sona ermesini, gözaltında ve tutuklu olan gazetecilerin serbest bırakılmasını, özgürlüğün önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz.
Basın, iktidarların oyuncağı olabilecek dev bir klavye değildir. Bu nedenle de, Sözcü Gazetesine yapılan operasyonu ve uygulamaları, basın özgürlüğüne yapılan baskıları kınıyor, demokrasi ve hukuk devleti adına normalleşmeye yönelik adımların bir an önce atılmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla sunarız.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ