Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,48 / Satış: 6,51

Baskılar Sonucu…

Baskılar Sonucu…
  • 31.12.2018
  • 792 kez okundu

Oyunu İptal Ettik!

Tiyatro Oyuncusu Levent Üzümcü, “10 Ocak İskenderun oyunumuz, yapılan baskılar nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Tüm İskenderunlulardan özür dilerim” derken, gözler, son dönemde sahnelerde ve ‘muhalif’ kimlikli sanatçılar üzerinde yaşanan ‘baskılara’ çevrildi. Anlaşılan o ki, Cengiz Toroman’ın yazıp yönettiği ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ oyunu, Hatay’da yasaklı!

Antakyalı Tiyatro Sanatçısı Barış Atay’ın ‘Sadece Diktatör’ oyunu ile gündeme gelen, tiyatro sahnelerine yönelik ‘yasaklama’ örneklerine eklenen son halka, Cengiz Toroman’ın yazıp yönettiği ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ oyunu oldu. 10 Ocak’ta bir Kolej’in sahnesinde perdelerini aralamaya hazırlanan oyun adına yapılan açıklama, ‘gelen baskılar’ ifadesine yer verdi ve yaşananlar eleştirildi.
-ATAY’IN SAHNESİ!-
Türkiye Komünist Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay’ın bir dönem sahneye koyduğu ‘Sadece Diktatör’ oyunu da polis baskısına ve ardından yasaklamaya maruz kalmış, en sonunda ‘oyun’ adına sahneler de perdeler de kapatılmıştı.
‘Yasaklılar’ listesine eklenen Oyun’un konusuna dair paylaşılan bilgi şöyle:
“Benim gibi bir adam, yıllardır “tehlikeli bu adam” diye düşünülen bir adam, eğitimsiz denilen, cahil denilen bir adam, kaba saba bulunan, “radikal bu” denilen bir adam nasıl oldu da bu kadar yükseldi? Diktatör… Herhangi bir diktatör… Sadece diktatör… Nerde, ne zaman olduğunun önemi yok. Yüzyıllar boyu, fırsat bulduğunda hükmetmiş tüm diktatörler gibi varlığının meşruiyetini tartış(tır)mayan bir diktatör… Peki, nasıl geldi bu diktatör? Hangi ara, nasıl, her şeye sahip oldu ve hatta her şeyin ta kendisi oldu? Bütün bunlar olurken kim neredeydi ve daha birçok soru…”
-ÜZÜMCÜ ÜZGÜN-
Son yasaklama kararının hedefinde olan oyuncu ise Levent Üzümcü. Sosyal paylaşım hesabı üzerinden yaptığı son açıklamada kısa bir video paylaşan Üzümcü, “10 Ocak İskenderun oyunumuz, yapılan baskılar nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Tüm İskenderunlulardan özür dilerim” mesajı ile beraber oldukça net ifadeler kullandı ve yaşananları eleştirdi.
Peki, ‘baskılara’ maruz kaldığı söylenen oyu-nun konusu mu? Şöyle:
“Bir insanı tanımak demek, onun hikayesini bilmek demektir. Gülerken ağladığımız, ağlarken güldüğümüz bir oyun bu. Gürül gürül, usul usul akan ırmak, bir bardak çay sıcaklığı, bir dost meclisinin anason kokulu coşkusu var bu oyunda. Hayal desek, değil, gerçek desek, değil… Şarkılar, türküler, insan, kuş, ağaç, kitap, dağ, taş koyun koyuna bu oyunda. Ege Denizi’nin sakin, hülyalı, bilge maviliğinde koca yürekli bir destan bu oyun. Memet Dayı, Adriana, Stafili İbrahim, Fenerci Ahmet, Denizci Barış, Niko… Tanıyorsunuz onları. Evet, her birimizin hikayesi farklı, her birimiz başka iklimlerin çocukları-yız, her birimiz başka hayatlar yaşıyoruz, doğru. Ama içimizdeki ses
diyor ki, biz birbirimizin yabancısı değiliz. Bize insanlığımızı unutturmak isteyenlere inat, güler yüzlü ve umutlu bir başkaldırı bu oyun. Merak ediyorsan, nedir bu insan, kimdir? “Anlatılan Senin Hikayendir.”
-ÇOK AYIP-
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 10 Ocak’ta sahne almaya hazırlanırken, ‘baskılar sonucu’ gösterimden kaldırıldığı söylenen ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ oyunu için konuşan, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Bahtiyar Engin ise yaşananları şöyle özetledi:
“Ben bu oyunu iki kez izledim. İktidar açısından iptali gerektirecek tek kelime bulamadım içinde. Hedef Levent Üzümcü’nün şahsıysa eğer, çok ayıp ve yanlış bir karar. Sanatı hadım etmekten başka kimsenin işine yaramaz. Yetmedi mi bu husumet? Yazık olmuyor mu bu memleketin demokrasi geleceğine?”
-ANLATILAMADI!-
Adı, ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ olsa da, süreci izleyen takipçileri tarafından ‘Anlattırılmayan da senin hikayendir’ şeklinde özetlenen oyun için konuşan Levent Üzümcü ise Hatay’daki tiyatro severlere seslendi ve şöyle konuştu:
“Sevgili tiyatro severler, hepinize merhaba. Sanatın ve sanatçının hiç olmadığı kadar özgür, demokrasinin hiç olmadığı kadar ileride olduğu şu günlerde, İskenderun’da oynayacağımız oyunun oynanacağı Kolej’in sahnesi, yapılan baskılar nedeniyle elimizden alındı. Kolej Yönetimi, oyunu artık orada oynamamıza izin vermiyor. Dostluğun, kardeşliğin ve barışın oyunu, ‘Anlatılan Senin Hikayendir”i izlemek, İskenderunlular için bir başka özgür yarına kaldı. Hepinizden özür dilerim.”
Levent Üzümcü, 2016’da verdiği bir röportajda benzer sıkıntıları dile getirmiş, şunları söylemişti:
“Tiyatro iyi gidiyor. Dolaşıyoruz kıyıyı, ama pek çok yerde sahne bulamıyoruz. Sahne vermiyorlar. Oradaki sahnelerin bir belediyede, biri valilikte; vermiyor adamlar. Abuk subuk gerekçeler sunuyorlar! Doluyuz, tadilat… Tarihi verip geri alan var! İzmir’deki üniversitelerden birinde rektörlük seçimleri varmış. İzmir Konak AKM onlara bağlı. “O tarih doluymuş” diyerek, verdikleri tarihi geri aldılar. O tarihte orada hiçbir şey yoktu. İzmir burası bir de. O an ki rektör ya da adayları, koltuğuna zeval gelmesin diye, İzmir’i-Ege’yi anlattığım bir oyuna izin vermiyor.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ