Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Başsavcılık “yok” diyor

Başsavcılık “yok” diyor
  • 13.05.2019
  • 1.910 kez okundu

İskenderun Cezaevinde tutuklu ve mahkumlara işkence iddiası!

İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda kalmakta olan mahkum ile tutuklulara işkence yapıldığı öne sürüldü. İddiayı, geçtiğimiz Cuma günkü görüş sonrası mahkum ve tutuklu yakınları açıkladı.
Ellerinde dilekçelerle cezaevi önünde bir araya gelen tutuklu ve hükümlü yakınları, içeride bulunanların falakaya yatırıldıklarını, aksayarak yürüdüklerini ve kiminin ayak parmağının kırıldığını, psikolojilerinin bozulduğunu öne sürdü.
İskenderun Cezaevi kapısı önünde bir tutuklu annesi gözyaşlarına hakim olamayarak, ağlamaklı şekilde, “Oğlumu ziyarete geldim. Ayağına basamıyordu. Bakayım dedim, göstermedi. ‘Ailelerinize söylerseniz daha beterini yaparız’ diyorlar! Tehdit ediyorlar, üzerlerine baskı uyguluyorlar. Ne için olduğunu da bilmiyoruz” dedi.
İskenderun Cezaevi’ndeki görüşten çıkan bir başka tutuklu yakını ise, “İşkence yapıldığını kendisinden ve bizzat mahkûm arkadaşlarından dinledim. Ayaklarını kaldırarak sopayla vurulmuş. ‘Ailelerinize bildirirseniz, gözünüzü Türkiye’nin öbür ucunda açarsınız’ diyerek tehdit ediliyorlar” iddiasında bulundu.
İki yıldır eşinin cezaevinde yattığını söyleyen bir öğretmen ise eşinin1 yıldır tutuklu olduğunu, hiç ceza almadığını, disiplin suçu işlemediğini, buna rağmen işkenceye maruz bırakıldığını öne sürerek, “Benim eşim, sabahlara kadar işkence çekmiş. Biz bunları hak eden insanlar değiliz. Yeni gelen müdür ve yardımcıları ile atananlar geldikten sonra, cezaevinin sistemini değiştirme adı altında, mahkûmlara işkence uygulanmaktadır” iddiasında bulundu.
BAŞSAVCILIK: DARP, CEBİR İZİ, İŞKENCE YOK
İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, gelişme üzerine bir açıklama yaparak iddiaların yalan olduğunu bildirdi. İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, “Bir grup tutuklu ve hükümlü yakınının 09/05/2019 tarihinde İskenderun M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun önünde toplanarak basın açıklaması yapmaları ve bu açıklamanın çeşitli internet sitelerinde ‘Cezaevinde işkence, mahkumlar falakaya yatırılıyor’ benzeri içeriklerle yayınlanması üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu” hatırlatıldı ve şöyle denildi:
“İskenderun M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda genel disiplin sağlanması, koğuşlarda emniyetin ve sükunetin hakim kılınması, hükümlü ve tutukluların diğer tutuklu ve hükümlüler üzerinde baskı oluşturmaması ve fiili durumların önlenmesi maksadıyla, koğuşlarda aramalar icra edilmekte ve lüzumlu görülen koğuşlarda değişiklikler yapılmaktadır.
02/05/2019 tarihinde gerçekleştirilen kısmi aramalar neticesinde; bazı koğuşlarda cop şekline getirilmiş süpürge sapları, koğuşlarda bulundurulması yasak olan; yatakların süngerleri içine saplanarak gizlenmiş yaklaşık 10 cm uzunluğunda çelik çiviler, ranza boşluklarına, dolap altlarına gizlenmiş kesici-delici mahiyetteki eşyalar tespit edilmiş, 02/05/2019 tarihi itibariyle ilgili hükümlüler hakkında tutanaklar tanzim edilerek, disiplin soruşturmaları başlatılmış, bazı hükümlülerin bu nedenlerle koğuşları değiştirilmiştir.
Koğuş değişikliklerini kabul etmeyerek fiziken direnen ya da tehdit ve hakaret içeren sözlerle karşı koyan hükümlüler hakkında da aynı tarihte tutanaklar düzenlenerek, haklarında adli ve idari soruşturmalar başlatılmıştır.
Bahsedilen olaydan sonra, 03/05/2018 tarihinde H.D., H.K., İ.A., M.E. ve M.A. isimli hükümlü ailelerinin Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek, cezaevindeki yakınlarına eziyet edildiğini beyan etmeleri üzerine, bahsi geçen hükümlülerin aldırılan doktor raporlarında darp ve cebir izinin bulunmadığı belirtilmiştir.
Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ