Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Başvuruda Son Gün…

Başvuruda Son Gün…
  • 21.12.2018
  • 1.852 kez okundu

Geleceği yazmak ister misiniz?

Hatay’ın da dahil olduğu ve Turkcell, TOBB, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğiyle hayata geçirilen “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi”, yazılım konusunda istihdam kapasitesini ve girişimciliği artırmayı hedefliyor. Proje kapsamında mobil teknolojiler geliştirerek bu alanda çalışmak isteyen 18 yaş üzeri kadınlar için bugün başvuruda son gün!

Amacı; kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak olan Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nde bugün son gün. Hedef grubu; lise mezunu, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen 18 yaş üzerindeki kadınlar olan Proje kapsamında çalışmak isteyenler, Hatay’ın da aralarında olduğu 21 ilde başlatılacak yüz yüze eğitimlere katılmak için ilk adımı bugün itibariyle atacaklar.
-EĞİTİM PROGRAMI-
Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamında, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar Android uygulama geliştirme eğitimleri hem online hem de projenin düzenlendiği illerde sınıf içi olarak verilecek. Yaklaşık 2 ay sürecek eğitim sürecinde, 5 hafta sonu, toplamda ise 10 günlük sınıf içi eğitim verilecek. Katılımcılar, online Android eğitimlerini bireysel olarak, Geleceği Yazanlar Platformu üzerinden alacak. Ayrıca MIT tarafından hazırlanmış “Girişimcilik 101: Müşterinizi tanıyın” online eğitimi de katılımcıların erişimine açık olacak. Eğitimler sonrasındaki Proje Geliştirme sürecinde de katılımcılara hem teknik hem de iş danışmanlığı sağlanacak.
-PROJE AŞAMASI-
Sınıf içi eğitimlere katılan ve online eğitimleri tamamlayarak başarı belgesini alan katılımcılar, 1.5 aylık proje geliştirme aşamasına geçecekler. Bu aşamada katılımcılar, proje fikirlerini ister bireysel, isterlerse maksimum 3 kişilik ekip oluşturarak hayata geçirebilecekler.
Bu süreçte, katılımcıların proje geliştirirken ihtiyaç duyduğu teknik destek, eğitmenleri tarafından online olarak sağlanacak. Bunun yanı sıra, proje geliştirme sürecinin sonuna doğru, eğitmenlerce yüz yüze 2 günlük teknik danışmanlık verilecek.
Katılımcılara, teknik danışmanlığının yanı sıra, projelerini doğru iş modeliyle hayata geçirebilmeleri için başarılı iş insanları ve akademisyenler tarafından 3 günlük yüz yüze iş danışmanlığı verilecek. Projelerini geliştiren katılımcılar, 3 aşamadan oluşan yarışma sürecine katılacak.
Projeler; TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Evrim Aras’ın da içinde bulunduğu büyük jüriye İstanbul’da düzenlenecek finalde sunulacak. Başarılı olan finalistler, ödül ve çeşitli fırsatlara sahip olacak.
-3 AŞAMA-
“Eğitim süreci”, “proje geliştirme” ve “final” olmak üzere 3 aşamadan oluşan Proje’ye başvurular internet üzerinden gerçekleşiyor. Tamamen ücretsiz projeye katılım için “https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr” internet adresinden 21 Ocak 2019’a kadar başvuru yapılabilecek. Yani bugün son gün!
-21 İLDE-
Proje kapsamında; Hatay, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon’da yüz yüze eğitim verilecek.
-100 KADIN-
Katılımcılar tarafından geliştirilen projelerden finale kalarak ilk 3’e girmeye hak kazanan sahipleri, düzenlenecek törende para dahil birçok ödüle hak kazanacak. Projeler, aynı zamanda Turkcell’in kitlesel fonlama platformu “Arıkovanı”nda da desteklenmeye devam edilecek. Projede finale yükselen başarılı kadın girişimciler, teknoparklarda staj ve istihdam imkanı kazanacak veya kuluçka merkezinden faydalanma fırsatı yakalayacak. Ayrıca proje geliştirme aşamasına katılmaya hak kazanacak kadınlar arasından 100’ü seçilerek Turkcell bünyesinde yazılım test uzmanı olarak çalışabilecek.
-SIĞINMACILAR-
Yaklaşık 5 bin kişinin başvurması beklenen Proje’ye bu yıl Suriyeli sığınmacıların da dahil edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda “Merhaba Umut” uygulaması üzerinden ve diğer özel iletişim çalışmalarıyla program hakkında bilgilendirme yapılıyor. Projede, dijital okuryazarlık eğitimleriyle beraber, 3 yıl içinde 1 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ