30 Eylül 2017

Bedel

Siz bu hayatta ‘’ en çok ‘’ neyin bedelini ağır ödediniz ?

Bu yaşamda ‘’ var olma ‘’ mücadeleniz herzaman oldu mu yoksa ‘’ ekmek elden su gölden ‘’ hesabı tuzunuz hep kurumuydu ?

Temennimi ağır değerler ödemeden yaşamanız.

Ancak günümüz koşullarında her daim birşeylerin ‘’ karşılığını ‘’ vermek durumunda bırakılıyoruz.

Doğa kanunu mu, ahlaki değerler mi, zorunluluk mu ? Adını siz koyun. Düşmen çizmeleri altında ezilen bu yurt, kazma kürekle dahi karşı koyarak hürriyetini ve topraklarınıgavura teslim etmez iken, şimdi insanlara dönüp baktığınızda, ‘’ teknoloji ‘’ kurbanı olduklarını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Hayatımızı kolaylaştırmak adına üretilen alet ve gereçlerin veri donanımı işlerimize yarıyor olabilir ama diğer taraftan ‘’ asosyal ‘’ bir topluma doğru hızla sürüklediğide aşikardır.

Değerli Okurlar, bazı insanlara göre doğanın süreci diye kabul ettikleri sosyal yaşam, gerçekten adil olmaz, sizde ‘’ ağır bedeller ‘’ ödemekle yükümlü bırakılırsınız kuşkusuz.

Doğum, ölüm, evlilik, çocuk, akraba diye sınıflandırdığımız toplum ve toplumun her bir ferdi , sınavımızdır!

Ölüm karşılığında, ‘’ doğumlar ‘’ vardır. Sırf yeni bir canlının varolması için, verilen son nefes gibi…

Çocuk karşılığında, ‘’ kötü evlilikler ‘’ yürütülür. Sırf adı ‘’ evlilik ‘’ olsun diye ; hakarete, doğaya,cana kaste bile katlanılır.

Aile karşılığında, ‘’ iyi evlat’’ olursunuz. Ne var ki sırf onlar yanınızda olsunlar diye toz kondurmazsınız ancak ‘’ toz kadar değerinizin olmadığını ‘’ anladığınızda bu ne kadar ağır bir bedeldir… bir düşünün ! Empati kurarak anlayabilirsiniz.

Paranın hüküm sürdüğü bu devirde söz hakkı CEBİNİZİNDİR. Keseniz doluysa HERŞEYİ yapmaya muktedirsiniz demektir. Batı uygarlığının en büyük sorunu olan ‘’ yalnızlık ‘’ , yüksek yaşam standartının bedelidir. Umursamama, bencillik ve bana necilik gibi kavramları, en aza indirme gayesi hepimizde olmalıdır.

Velakin dünya ‘’ bugün bana, yarın sana ! ‘’ dünyası…

-Türkan Barutçu Tümer-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ