Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Belediye Başkan Adayları Nasıl Belirleniyor?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 11.02.2019
  • 383 kez okundu

Yerel yönetim seçimlerinin adayları belirgin bir hal aldı diyebiliriz. Heyecanlı süreçlerden sonra adayların isimleri parti merkezleri tarafından açıklandı. Ülkemizde işletilme(me)ye çalışılan sistem bu şekilde bir siyasi profil üretiyor.

Yıllardır taleplerimizin öznesi olan ve özlemini duyduğumuz demokrasinin ruh tonunu adayların çizgilerinde görebiliyor muyuz?

Siyasi trafiğin dolambaçlı istasyonlarında yolculuk yapanlar benim başımı döndürdü. Genelde, ister sosyal cenahta , ister muhafazakar kanatta, isterse de milliyetçilik sathında yer alanların, siyasi geçmişleri ile aktüel kimliklerin tutarlılığı tartışmalara yol açıyor.

Ulusal basında İsmail Saymaz, Türkiye genelinde isimleri adaylıkla anılanların geçmiş dönemlerini irdeliyor. Bazı aday profillerinin birbirleriyle zıt olan partilere geçişlerini yerleştiriyor. Çok ilginç verileri vatandaşa sunuyor.

Fırıl fırıl siyasi adres değiştirenlerin kimler olduğunu dileyen herkes İsmail Saymaz’ın tweetlerinden takip edebilir.Dyp’den Anap’a,Anap’tan Dsp’ye Akp’den Chp’ye,Chp’den Mhp’ye,Mhp’den Akp’ye bilmem nereden daha nerelere uçan, konan, geçen nicelerini okuyabilirsiniz.

Değişen sadece siyasi adres değil. Değişen en derin hat, siyasetin niteliği oluyor. Çünkü siyaset doğası gereği tutarlılık ve istikrar ile gelişir. Adres değiştirerek siyasetin değer yarattığı görülmemiştir.

Gelişmiş batı kültürlerinde,bizde olduğu gibi parti değişimine rastlamadım. Başarısız siyasilerin istifa ettikleri sıkça görülür, lakin orada bir misyon iddiasını başarıyla taçlandırmayı hedeflerler. Hedefi tutturamayanların istifaya gitmeleri siyasi- kültürel gelenektir.

Ayrıca aday belirleme yöntemleri kurumsal bir anlayış içerisinde gerçekleşir. Genel başkana yakın olmakla, ahbap çavuş ilişkileri ile yükselmek, torpil ile bir makama gelmek mümkün değildir.

Yetenek ve bilgi, batıda bükülmeyen en önemli kriterdir. Bu yetenekler içerisinde hitabetten tutunda insan ilişkilerine kadar, şehircilik planlamasından çevre duyarlılığına kadar uzanabilen geniş bir yelpazeye hakim olacak şekilde anlaşılır. Bilgi ise yeteneği temellendiren kaynaktır. Coğrafya bilgisinden tarihe kadar, toplum psikolojisinden bireysel haklara kadar alanları kapsar.

Dolayısıyla bilgi ve yetenek batıda paha biçilmez değerlerdir.

Bizde ki durum ne alemde?

Nasıl izah edeceğimi çoğu zaman şaşırırım. Çünkü bizim partiler, adayları belirlerken kurumsal kriterleri genel geçer kural olarak önemsemezler. Adayları belirlerken dikkate aldıkları bazı doneler elbet vardır, fakat bunların çoğunun göz boyamaya dönük formaliteler oldukları aşikârdır. Lakin yeteneğe matuf kriterler ve adalete yaslanan seçim olsaydı ,bu adaylar arasında kaç kişi maharetinin hakkıyla gelirdi?

Sanırım bu sorunun cevabı, aday gösterilen birçok kişinin kulağına hoş gelmeyecektir. Benim tepkim yanlış anlaşılmasın, ben adayların kişiliklerine yönelen herhangi bir kasıtla yazmıyorum. Yılların acı öğretisiyle, içimde kabaran kaygıların saikiyle görüşümü paylaşmaya çalışıyorum. Ben demokrasinin olgunlaşmasını, şehircilik mimarisinin gelişmesini, yaşanabilir bir kent olmasını ve insanların adilane şekilde yönetilmesi özlemini açık ve net bir şekilde dışa vuruyorum.
Hakkımız olan sosyal yaşamın, huzurun, güvenliğin, hukukun şaşmadan tecelli etme idealini önemsiyorum.

Tüm bu olguların vücut bulmasının, hedefe varılmasının ancak için yetenekli ve işin ehli insanlarla mümkün olacağını her ortamda yazıyor ve söylüyorum.
Siyasi adres değiştiren veya değiştirten üst veya alt aklın ellerinde, başlarında neler olduğunu çok merak ediyorum.

Ellerinde sihirli bir değnek mi var? Bir dokunuşta sorun çözebilen maharet mi var? Mazilerinde adaylığa referans olabilecek herhangi bir yaratım mı elde etmişler?

Bilmediğimiz kerametleri mi var?

Eskiden televizyon ekranlarında şapkalarından tavşan, kol manşetlerinden para çıkaran sihirbazları izlerdik.

Bugünlerde siyasi hokkabazların bazılarının ceketlerinden adaylık çıkar(t)malarının maharetlerini izliyoruz.

Arşivlerde öyle siyasetçiler var ki; dün yerlere batırmaya çalıştığı partiyi, bugün göklere sığdıramıyor. Tam tersi şekilde
;dün göklere çıkardıkları partiyi bugün yerlere batırmak istiyorlar.

Atanan adaylar şehrimize memleketimize hayırlı olsun.
[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ