Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Belediye Başkanlarına 7 Madde

Belediye Başkanlarına 7 Madde
  • 27.07.2019
  • 617 kez okundu

Adaletli Yönetin!

Hatay’daki CHP’li belediye başkanlarının da katılım gösterdiği, CHP’nin yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği ‘CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’, başkanlar için 7 madde belirledi.

CHP’nin yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği ‘CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’ Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde başlarken, Hatay’dan; Hatay Büyükşehir Belediyesi, Arsuz Belediyesi, Samandağ Belediyesi, Defne Belediyesi ve Erzin Belediyesi Başkanları da toplantıda yer aldı.
Çalıştayın açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in “Türkiye’de yargıya güven yüzde 70’ten yüzde 30’a düştü” açıklamasını hatırlatarak, “Bir ülkede yargının başındaki insan bunu söylüyorsa o ülkede yargıya karşı bir güven sorunu vardır demektir. Yargıya güven kalmadı” dedi.
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Devletin kurumları vardır ve bu kurumlar kendi görevlerini yaparlar. Bu kurumların bağımsızlığına sıcak siyasi müdahale edilmez. Bunlardan biri de Merkez Bankası’dır. Bugün dünyada Merkez Bankas’ının itibarı sıfırdır. Kimin döneminde oldu? Tek adam rejiminde oldu” ifadelerini kullandı.
-7 İLKE-
Kılıçdaroğlu, belediye başkanları için 7 ilkeyi ise şöyle açıkladı:
-Yönettiğiniz belediyede, hemşerilerinizi inançları, kimlikleri ya da yaşam tarzları itibariyle ötekileştirmeyiniz. Tüm vatandaşları kucaklayınız.
-Hizmeti belli kişiler, zümreler, akrabalar, yandaşlar için değil, halk için üretiniz. Sizi, bulunduğunuz makama taşıyanın belde halkı olduğunu asla unutmayınız.
-Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapınız. Yatırımlarınızda bu mahallelere öncelik veriniz. -Hizmet programınızda özellikle engelli – dezavantajlı gruplar ve kadınlar lehine irade ortaya koyunuz.
-Yoksullara yardım yaparken insan onurunu koruyunuz, ailenin ya da kişinin yoksulluğunu asla teşhir etmeyiniz. Yani halkçılığın temel ilkelerinden olan, ‘sağ elin verdiğini sol el görmeyecek’ anlayışına uygun davranınız.
-Harcamalarınızı, yatırımlarınızı mali disiplin içerisinde planlayınız. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete veriniz. Bütçe kullanımlarınızla ilgili olarak, belli aralıklarla belde sakinlerini ve kamuoyunu bilgilendiriniz. Bu aynı zamanda ‘israfla mücadele’ demektir. Hiç kimse unutmasın ‘kul hakkı’ halkçılığın temel ilkelerinden biridir.
-Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Halkçılığın bir diğer temel ilkesi olan ‘işi ehline verme’ kuralını, her atamada göz önünde bulundurunuz. Kamu yararına uygun olması şartıyla sizden önce başlatılmış projeleri sürdürünüz.
-Belediyeyi ‘adaletle’ yönetiniz. Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ