Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Belediyecilik Yeniden Tanzim Edilecek mi?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 25.02.2019
  • 451 kez okundu

Peşinen söyleyeyim; başlıktaki tanzim kelimesini özellikle seçtim. Sakın aklınıza Sebze tanzim satış reyonları falan gelmesin. ‘Tanzim’ kelimesini burada, yeniden düzenleme anlamına geldiği ve daha uygun olduğu için kulandım.

Çünkü yaşadığımız kentin kayıp düzenini, solan yüzünü, kırılan kalbini ivedilikle yeniden tanzim etmek zorundayız.

Tanzim edilecek çok değerlerden bahsetmek mümkün. Sosyal doku, kent kimliği, fiziki yapı, estetik, trafik ilk akla gelenler.

Yeşil alanlar, içme suyu, turizm, birlikte yaşam kültürü göz ardı edilmiş, ihmale veya yeteneksizliğe kurban verilmiş.

Son yıllarda yapılan veya yapılmayan kent belediyeciliği bağlayan sorumluluk sahasına atfen sitemkâr düşüncelerimi her fırsatta yazdım. Dertlendiğim konuları açık bir dille belirttim. Kentimizin yaşanabilinir, doğal, çağdaş estetik karakterli bir yüze kavuşması gerekliliğine vurgu yaptım. Asli şanına, kadim yapısına uymayan beton mezarlığına boğdurulduğunu dillendirdim.

Bir tık ilerlemenin olmasını bekledim. Bu güne kadar ne sonuç alındı derseniz, söyleyeyim. İkamet ettiğim Sümerler mahallesinde bir yıldır çekilen susuzluk sorunu, bir ay kadar önce çözülerek hasret kaldığımız su, nihayet musluklarımızdan akmaya başladı. Onun ötesi berisinde ilerleme, çözümleme yok, her sıkıntı yerinde duruyor.
Günlük yerel gazetelerde sıkça yer alıyor; Antakya Odabaşı mahallesinden, Defne Akdeniz mahallesine kadar, Güzelburç mahallesinden, Turunçlu mahallesine kadar yerleşim alanlarında, yollar rezil çamurdan geçilmez, çukurlar aşılmaz durumda. Bu utanç veren görüntülerine bakıldığında, kime teşekkür edeceğimizi doğrusu şaşırıyoruz(!)

Kentin bir boyundan öte boyuna kadar her yerde çamur banyosu yapmak çok basit, sağ olsun belediyeler böyle bir hizmeti bizlere bedava sunuyor (!)

Şehrin herhangi bir yerine araçla gitmeye çekiniyoruz. Zira trafiğin içinden, dışından çıkmanın imkânsızlığından vaktimiz harcanıyor, çukurlarda araçlarımız kırılıyor, lastikler gümlüyor. bizim sinir katsayımız yükseliyor. Bu heyecan dolu maceraları bizlere yaşatanları nasıl takdir edeceğimizi bilmiyoruz (!)

Park sorunu başlı başına ayrı bir konu. Vatandaşlar ikamet ettiği evlerinin önünde parkmetre uygulamasının azizliğine uğradıkları yetmez gibi, park edebilmek için evlerinin bulunduğu caddeleri onlarca kez tavaf etmeden boş bir yer bulmaları mümkün olmuyor. Bu eziyeti bize reva gören kurumlara selamlarımızı yolluyoruz(!)

Şehrin kaderini belirleyen belediye kadrolarına beş yıl önce yine seçmen vatandaşın oylarıyla yetki ve etki salahiyetleri verildi. Bu kadroların eserleriyle, tutturdukları ritimlerle coştukça coşuyoruz(!)

Kısaca, asırlarca gürbüz olan şehrimiz, bakımsızlıktan, yanlış beslenmeden, plansız yüklenmeden; sebebinin adını ne koyarsanız koyun; hastalandı. Şu an yatakta uzanmış, ayağa kaldıracak reçeteyi bekliyor. Reçete ancak ehil ellerce formüle edilecek. Gerekirse neşter vurulacak, ameliyat edilecek.

Sorumuz, acaba bu seçimlerde ehil insanları seçebilecek miyiz?

Veya başka açıdan soralım; seçtiklerimiz ne kadar ehiller?

Şehrin kazanında ilaç niyetine kangrenleşen dertler kaynatıldı. Bu dertler bize kimliğimizi kaybettirdi, dokumuzu yıprattı, yüzümüzü astırdı, sitemimizi azdırdı. Çağcıl belediyecilikten uzaklaştırdı.

Bu dertleri birer birer söküp atacak, hasta şehrimizi sağlığa kavuşturacak bir fırsat doğuyor. Bu fırsat bizlerin dertlerini çözebilecek mi, emin değilim. Ama her zamanki gibi iyimser olmak istiyor, çözülmesini arzuluyorum.

Her seçim öncesi adaylar, sorun çözme vaadiyle, iddiasıyla meydana inerler. Projelerini, yeteneklerini, maharetlerini dinleriz. Sevecen tutumlarını izleriz.
Uzmanlıklarını, bilgilerini, kültürlerini not eder, çözüm taahhütlerine avanslar veririz.

Maalesef bizim onlara verdiğimiz avanslar, boşa çıkarılıyor ve iflah olmaz siyasetin gazabına uğruyor. Vaatler, sözler, düşünceler, projeler gümbürtüye gidiyor.

Sorunlar düğümleniyor, çare bulacaklar toz oluyor. Çoğu zaman karşımıza, ya bilgili yetkisiz, ya da yetkili bilgisiz bir zihniyet çıkıyor.

Her hâlükârda şehrimizin makûs talihini yırtıp, yeniden tanzim edecek belediye kadrolarının kavramasını umuyorum.

Kavgadan, gürültüden, kısır çekişmelerden uzak, şehir sevdasını, vatandaş sevgisini merkeze alan asil ruhlu bir yönetimi gözümde canlandırıyorum.

Haydi, adaylar hepinize başarılar, sizler Kentimizi yeniden tanzim edip canlandırmayı asla unutmayınız.

Hem sizin şanınıza yakışan, hem de şehrimizi şanlandıracak ihtişamlı değerler üretin.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ