Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Belediyeler Birliği Devreye Girmeli

Belediyeler Birliği Devreye Girmeli
  • 28.05.2020
  • 216 kez okundu

CHP’li Belediyeler, zor sürecin aşılması için ortak çağrı yaptı:

Covid-19 salgını sebebiyle gelirlerinde azalma yaşayan belediyelerin, Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları, Türkiye Belediyeler Birliği’ne (TBB) ortak çağrıda bulundu. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da aralarında bulunduğu CHP’li belediye başkanları, salgın sebebiyle ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini belirterek, bu zor sürecin aşılmasında TBB’nin devreye girmesi gerektiğini belirtti.
Söz konusu metinde, Türkiye ve dünyanın, savaş dönemleri hariç en büyük buhranlardan birisini yaşadığı belirtilerek, salgının; toplumsal sağlığı, ekonomiyi, istihdamı ve tüm kamu hizmetlerini derinden etkileyip zorlaştırdığına dikkat çekildi.
CHP’li belediyelerin yaptığı çağrıda, merkezi yönetimin, salgınla mücadele kapsamında, yerel yönetimleri bu darboğaz döneminde çalışabilir hale getirecek bir ekonomik destek paketini henüz uygulamaya koymadığına dikkat çekilirken, “Bu tablo karşısında belediyeler olarak, üyesi bulunduğumuz ve ülkemizin en büyük yerel yönetim birliği olan Türkiye Belediyeler Birliği’nin devreye girmesini bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Salgının ne zaman sona ereceğinin bilinmemesinin de, bu etkileri ve bunlara yönelik politika geliştirilmesini güçleştirdiği vurgulanan metinde, “Bu salgın, halka en yakın kamu hizmeti kurumları olan belediyelerimizin bir yandan kaynaklarını önemli ölçüde azaltarak temel hizmetlerin yürütülmesini neredeyse olanaksız hale getirirken, öbür yandan; çevre sağlığı, toplu ulaşım ve yoksullara yardım alanları başta olmak üzere birçok hizmet alanında maliyetleri büyük oranda artırmaktadır” denildi. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ