Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Belki edebi yüzler…

Belki edebi yüzler…
  • 19.09.2019
  • 445 kez okundu

Ya da birkaç nota…

Antakya’nın sanat adına kalbinin attığı tek yer… Kamulaştırılan Meclis Kültür Merkezi’nin ardından elde kalan son sahne… Peki, eldeki tekliğin ortasında yükselen Kültür Merkezi, sahip olduğu yorgun ve soğuk mimari ile mevcut sanata çağrı yapıyor mu, yoksa bir güncelleme yapmanın zamanı mı?

Hatay Valiliği’nin, Vali Rahmi Doğan’ın girişimleriyle imza attığı son kamulaştırma kararı, Meclis Kültür Merkezi’ni, kentin sanat hayatı içinden çıkartmakla kalmadı, mevcut yetersiz ‘sahneler’ noktasında da eldeki adresleri ‘tek’e düşürdü.
-MEVCUT!-
Tiyatrolar… Konserler… Toplantılar… Seminer ve Konferanslar… Antakya kent merkezinde sanata hayat veren tek adres konumundaki Kültür Merkezi, kentin kültür ve turizmine yön veren İl Müdürlüğü’ne de ev sahipliği yapıyor. Ancak binanın çok uzun yıllardır değişmeyen yüzüne biraz renk ve biraz canlılık katılması gerektiğini düşünenler de az değil.
-NE OLMALI?-
Bu konuda konuşanlar mı?
H.Ç. >> Hatay’ın çok önemli yüzleri var. Bilinen yüzleri var… Türkiye’ye mal olmuş ünlü yazarları, çizerleri, dansçıları var. Şu binaya bakıyorum da, “neden olmasın” diyorum. Görmek istediğim bina mı? Bu size söylediklerimi şu binanın boş cephesinin birçok yerinde çizilmiş portre hallerini düşünün. Hatta yer yer o binanın dış duvarlarına ekli notalar olsa! Söylenmiş sözler belki de… Yani baktığınızda, bu bina, “bu şehrin kültür merkezi” dedirtsin size! Şahsen, şu an bana bunu söylemek yerine, “uzaklaş” diyor.
J.L. >> Çok yurt dışına çıktığınızda, karşılaştığınız opera binaları, müzeler ya da bunun gibi kültür merkezlerine bakıp da iç geçiriyorsunuz. Şöyle ya da böyle olmalı, diyemem ama… Böyle olmamalıydı, diyebilirim. Zevksiz bir toplum değiliz. İnanılmaz yetenekli mimarlarımız var. Ama mevcutlara baktığımızda, hayal kırıklığı! Müze binası da böyle! Berbat bir görsel…
U.P. >> Fransızlardan kalma eski taş binaların Antakya’sında bize dair olanlara baktığınızda, içinizi karartan bir duruşları var. Betondan binalar dikmeyi yetenek mi sanıyoruz? Değil! Aslına bakarsanız, sadece Kültür Merkezi de değil… Vakıflar Bölge Müdürlüğü binası da öyle değil mi? Arkasında yaptıkları lojmanları, ana binadan daha estetik! İnsan merak ediyor! Bu kadar eski bina restorasyonu yapan bir kurum, nasıl olur da kendi idari binasına sıra gelince, bu kadar zevksiz bir yapıya imza atar? -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ