Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Beşikli’de vatandaşı uyarmışız…

Beşikli’de vatandaşı uyarmışız…
  • 28.07.2018
  • 768 kez okundu

Ama Hatayı Biz Yapmışız!

Beşikli Mağarası’nın da içinde olduğu alanda duvarları kirleten sprey boyaları silmeye çalışırken daha kötü bir görüntü ortaya çıkartmışız! Peki, bu işlemi hangi kurum yaptı, soralım mı?

Samandağ ilçesi Çevlik adresinde yer alan Beşikli Mağarası’na gelenleri, Hatay Arkeoloji Müzesi’nin oldukça dikkati çeken bir uyarısı karşılıyor. Uyarı şöyle: “Mezarlara girmek, kayalara tırmanmak ve gezi güzergahının dışına çıkmak tehlikeli ve yasaktır. Çevremizi temiz tutalım. Tarihi eserlere zarar vermeyelim.”
Bu uyarının yer aldığı Mağara girişinden yukarıya ilerleyip, hemen yan tarafta bulunan patikaya yöneldiğinizde, sizi ‘sprey boyalarla karalanmış’ bazı yazılar karşılıyor. Ancak bu yazılar, belli ki bir süre önce temizlenmiş! Aslında ‘temizlenmeye’ çalışılmış demek daha doğru olacak! Çünkü nasıl bir temizlik metodu uygulanmış bilinmiyor, ama yazıların olduğu alandaki silmenin ‘baskısı’ ile taş zeminde ciddi bir beyazlanma, hatta istenmeyen bir görüntü oluşmuş. Ancak bu ‘yıpratan’ temizlik çabasının sonunda gereken temizlik yine de sağlanamamış.
Buradan soralım mı? Bu temizlik kimler tarafından yapıldı? Nasıl bir metot uygulandı? Ortaya çıkan bu manzara normal mi? -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ