Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“Beyaz Altın” ayağa kalkıyor

“Beyaz Altın” ayağa kalkıyor
  • 11.09.2018
  • 707 kez okundu

Üretici yıllar sonra pamuk ekti

Beyaz Altın adıyla bilinen pamuk ekimi, Adana ve ilimiz Hatay bölgelerinde bu yıl geçmiş yılların aksine daha fazla gerçekleşti. Birçok tarlada kuru pamuk toplama işlemleri ise tamamlandı.
Pamuk üretiminin son yıllarda artış göstermesi, pamukların işlendiği ve halk arasında Çukobirlik adıyla bilinen Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği tesislerinde de hareketlik yaşanmasını sağladı. Çukurova’da, “beyaz altın” pamuğun yıllarca en büyük alıcı kurumlardan, çiftçiye ilaç ve tohumluk desteği verirken, ortaya koyduğu fiyatla da piyasada denge unsuru olan Çukobirlik’in, kütlü pamuğun çekirdeklerinden ayrılıp balya haline getirilmesi işlemlerinin yapıldığı çırçır tesislerinde uzun süre sessizlik hakim oldu. Çukobirlik, Adana ve Hatay illerinde pamuk üretiminin son yıllarda azalması nedeniyle, daha çok soya, ayçiçeği ve kanola gibi ürünleri yetiştiren çiftçilerin uğrak merkezi idi.
İlimiz Amik Ovası’nda pamuk ekili alanın geçen yıllara göre ciddi şekilde artmasıyla, ürün rekoltesinde de ciddi yükselme olması bekleniyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ