Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Bilgileri kimle paylaşıyoruz?

Bilgileri kimle paylaşıyoruz?
  • 21.10.2019
  • 569 kez okundu

PKK’nin hamisi olan ABD’yle!

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “AK Parti Genel Başkanvekili’nin, ‘Operasyonun her adımı öncesi Amerika’ya bilgi veriyoruz’ sözüyle, bir başka Parti yetkilisinin, ‘Her şeyi Amerika’nın çıkarları doğrultusunda yapıyoruz’ sözleri çok talihsiz beyanlardır. Vuracağımız yerleri, PKK’nın hamisi ABD’ye bildirmenin nasıl bir amacı olabilir?” dedi, ama bir şeyin de altını çizdi…

Amerika Birleşik Devletleri ile Ankara’da yapılan heyetler arası görüşmeler neticesinde, Barış Pınarı Harekatı’na ara verilmesi ve ardından gelen 5 günlük ateşkes kararı, Suriye’nin kuzeyinde başlatılan geniş çaplı askeri operasyonun da durmasına neden oldu.
Operasyona neden olan YPG’nin bölgeden çekilme süreci merakla izlenirken, yaşananları kaleme alan isim, Saadet Partisi’nin Hatay’daki önemli ismi, GİK (Genel İdare Kurulu) üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan oldu. Ankara’nın Suriye’deki askeri adımlarının; Azerbaycan, Pakistan ve Katar dışında kalan diğer Müslüman ülkelerden destek görmemesinin düşündürücü olduğuna işaret eden Çalışkan’ın tespitleri ara başlıklarla şöyle:
-TARİHİ GÜNLER-
Tarihi günler yaşıyoruz. Ülkemiz, teröre karşı büyük bir mücadele yürütüyor. Adı konmasa da, büyük bir ateşin tam ortasındayız. Yazı -kaleme alındığı saatler itibariyle- askerimiz seferde, bir operasyonda, yürekler ağızda. Böyle bir dönemde, iyi niyetli de olsa, birliğe zarar verecek ‘destek dışı’ herhangi açıklama ve değerlendirme yapılmaz, yapılmamalıdır.
Ne demek istediğimizi örneklendirmek gerekirse… Kıbrıs, tarih boyu bu milletin vazgeçilmezleri arasında yer almıştır. Ne var ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, yürütülmekte olan Barış Pınar Harekâtı’na karşı talihsiz beyanları olmuştur. Elbette bu açıklama kabul edilemez. Ancak bu açıklama üzerinden, Türkiye’de halkın büyük bir infiale sevk edilerek “Kıbrıs düşmanlığı”na doğru evirildiğini de üzülerek görüyoruz. Buna asla müsaade edilmemelidir. Acaba gizli eller, Türkiye’nin bu vesileyle Kıbrıs ile düşman olmasını mı planlamaktadır?
Unutmayalım, “Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak” var. Hele de Kıbrıs, asla vazgeçilemeyecek davamızdır. Kaldı ki, halkının da tepkisini çeken bir talihsiz beyan, Kıbrıs’ı elden çıkarmamıza neden olmamalıdır. Birlik ve beraberliğimizi zedelemeyelim.
-KARŞIMIZDALAR!-
Sorgulanması gereken başka bir husus da, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında; Azerbaycan, Pakistan ve Katar dışında diğer Müslüman ülkelerin karşımızda olmasıdır. Hepsinin birlikte bu tavır içerisine girmesi, ürkütücüdür. “Nasıl oldu da tüm kardeş bildiğimiz ülkeler bize karşı tavır aldılar ya da şu veya bu şekilde ikna edemedik?”, sorusunu sormalıyız.
-TRUMP FAKTÖRÜ-
Bir başka soru işareti de, sosyal medyada attığı mesajlarla fırtına koparan, sürekli zikzak çizen ABD Başkanı Trump’ın anormal tutumlarıdır. Trump’ın Türkiye’yi tehdit ederken sarf ettiği, “Türkiye’yi yakından izliyorum, çizgileri aşarlarsa mahvederim” sözü ne anlama geliyor? Bu çizgi ne çizgisidir? Ayrıca nasıl oldu da, BM’deki oylamada, hem Rusya hem Amerika birlikte Türkiye aleyhine verilen kararı veto etti. Rusya ve Amerika’nın operasyondan nasıl bir beklentileri var? Trump’ın sürekli fikir değiştirmesi nasıl yorumlanmalı? Hâlâ Barış Pınarı Harekâtı’nı destekliyor mu, karşısında mı ya da ne kadarını destekliyor, tam olarak bir muamma.
-HANGİ MANTIKLA?-
AK Parti Genel Başkanvekili’nin, “Operasyonun her adımı öncesi Amerika’ya bilgi veriyoruz” sözüyle, bir başka Parti yetkilisinin de, “Her şeyi Amerika’nın çıkarları doğrultusunda yapıyoruz” sözleri çok talihsiz beyanlardır. Vuracağımız yerleri, PKK’nın hamisi ABD’ye bildirmenin nasıl bir amacı olabilir? Ya da hangi mantıkla yapılıyor?
Hiç olmazsa Barış Pınarı Harekâtı bitene kadar İncirlik Hava Üssü’nün kapatılması düşünülemez mi? Düşmanlar neyse de dost ve kardeş bildiklerimizi yanımıza alamaz mıyız?
Duamız; kınalı kuzuların ayağına taş değmesin, sağ salim evlerine dönsünler. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ