Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Bilim Kurulu, diğer sınıflar için vize vermedi

Bilim Kurulu, diğer sınıflar için vize vermedi
  • 17.10.2020
  • 1.556 kez okundu

Yüz Yüze Eğitim İçin Daha

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, 12 Ekim Pazartesi günü başlayan sınırlı yüz yüze eğitim uygulamasının diğer sınıflara yaygınlaştırılması şeklindeki teklifi benimsemedi. Bilim Kurulu mevcudun dışındaki sınıflar için vize vermedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüz yüze eğitimde geçtiğimiz Pazartesi günü ikinci aşamaya geçildiğini söyleyerek, “Salgınla mücadeleden stratejimizle alnımızın akıyla geleceğiz” dedi.
Bakan Koca şöyle dedi:
“Salgının seyrini bilmek istiyoruz. Salgını iki hafta geçtikten sonra yüz yüze eğitime başlayan yaş grupları ile değerlendirip, kademeli geçişe de geçmiş olacağız. Salgının seyri ve yüz yüze eğitimle öğrencilerin yaş dağılımının nasıl şekillendiğini görmek gerek. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde değerlendirme gerekiyor. Bilim Kurulu’ndan da bu yönde karar çıktı.”
-MASKE KORUMADA ÖNEMLİ-
Koca’nın açıklamasından satır başları şöyle:
“Salgının maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyuldukça gerilediğini görüyoruz. Maskenin koruyuculuğunu Dünya Sağlık Örgütü raporu gösteriyor. Rapor, gribi daha erken yaşayan Avustralya, G. Amerika gibi yerlerde bu yıl enfeksiyonun seyrek göründüğünü belirtiyor. Rapor, gribin azalma nedenini de maske ve sosyal mesafeye bağlı olduğunu gösteriyor. Ekim ayındayız. Gribin en yaygın olduğu aylar. Tedbirlere uyarsak hem grip hem kovid-19 virüsünden korunmuş olacağız.
Türkiye’nin sağlık sistemi herkese ücretsiz test ve tedavi imkanı sağlamıştır. Bugüne kadar hava yoluyla yurt dışına gidenlere yaptığımız test sayısı 490 bin 480’dir. Bu taramalarda 1226 kişide test pozitif çıkmıştır.
-SALGINA KARŞI TEDBİRLER GEVŞİYOR-
Kapalı alanlar çok daha büyük önem kazandı. Bu konuda dikkatli olmalıyız. Maske kuralından ödün verilmemeli. Bazı bilim adamlarınca maske aşı benzeri koruyucu olarak kabul ediliyor. Salgında başta sıkı tutulan tedbirler gevşiyor. Risk giderek geniş bir tabana yayılıyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü yüz yüze eğitimde ikinci aşama ortaya koydu. Salgında başarı kazandıkça hayatın her alanında eski düzene kavuşacağımız aşamaya yaklaşıyoruz, bu işin üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz. Salgınla mücadele stratejimizle alnımızın akıyla geleceğiz.
Salgınla mücadeleyi vaka ve hasta kavramlarına indirgeyerek gölgelemeyelim. İlk günden itibaren vatandaşa verdiğimiz rakamlar doğrudur. Gizleyerek, başarıyı sağlayamazsınız.
Bulgusu, semptomu olan kişilere test yapan ülkeler arasındayız. Bu semptomu olan kişilere yaptığımız testler dışında, temmuz ayından itibaren de kesitsel taramalar yani ülkeler arası geçişlerin olduğu dönemde gelen-yurtdışına gidenlere, askere giden gelenlere, sporculara, cezaevlerinde yapılan testler gibi kesitsel yaptığımız taramalar oldu.
-TESTİ POZİTİF OLAN ‘HASTA’-
Testi pozitif olanları hasta olarak tanımladık. Testi pozitif olan herkesi izole ediyoruz. Semptomu olmasa bile pozitif ise izole ediyoruz. Ayrıca temaslılarını da buluyor ve izole ediyoruz. Kendisi ve temaslılarının yanı sıra bunları HES’e de kaydediyoruz. Semptomu olsun olmasın, testi pozitif ise yer alıyor. Bulgusu, semptomu olan kişilere test yapan ülkeler arasındayız. Bu semptomu olan kişilere yaptığımız testler dışında, temmuz ayından itibaren de kesitsel taramalar yani ülkeler arası geçişlerin olduğu dönemde gelen-yurtdışına gidenlere, askere giden gelenlere, sporculara, cezaevlerinde yapılan testler gibi kesitsel yaptığımız taramalar oldu.
-YÜZ YÜZE EĞİTİM DİĞER SINIFLARDA BAŞLAR MI?-
Salgının seyrini bilmek istiyoruz. İki hafta geçtikten sonra başlayan yaş grupları ile değerlendirip, kademeli geçişe de geçmiş olacağız. Salgının seyri ve yüz yüze eğitimle öğrencilerin yaş dağılımının nasıl şekillendiğini görmek gerek. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde değerlendirme gerekiyor.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ